Սեպտեմբերի 18-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ՄԻԵԴ–ը հրապարակել է «Ֆարմանյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով վճիռը, որը վերաբերում է Մարտի 1-ի ինը զոհերին։ Դատարանը արձանագրել է Հայաստանի իշխանությունների կողմից մի շարք խախտումներ։
Ըստ դատարանի միաձայն որոշման՝ բացի Սամվել Հարությունյանից և Զաքար Հովհաննիսյանից, մյուս բոլոր զոհերի դեպքում հաստատվել է, որ պետության գործողությունները հանգեցրել են կյանքի իրավունքի խախտման, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Մասնավորապես, արձանագրվել է, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն իրականացրել արդյունավետ և լիարժեք քննություն զոհերի մահվան հանգամանքների վերաբերյալ։ Վճռում արձանագրվել է նաև Եվրոպական կոնվենցիայի 38-րդ հոդվածի խախտում, որը վերաբերում է պետության պարտավորությանը՝ համագործակցել դատարանի հետ։
Ըստ որոշման՝ յուրաքանչյուր դիմումի շրջանակում զոհվածների հարազատներին պետք է վճարվի 30 հազարական եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։ Բացի դրանից՝ դատարանը որոշել է դիմումատուներին ընդհանուր հատկացնել ևս 35 հազար եվրո՝ դատական ծախսերի և վճարների համար։
Այսպիսով՝ ՄԻԵԴ-ը հաստատել է, որ Հայաստանի իշխանությունները խախտել են զոհված քաղաքացիների կյանքի իրավունքը և չեն ապահովել արդարացի քննություն՝ պարտավորեցնելով պետությանը՝ ֆինանսական փոխհատուցում վճարել տուժած ընտանիքներին։
2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո, երբ հայտարարվեց, որ հաղթել է Սերժ Սարգսյանը, մի քանի օր շարունակ նախագահի թեկնածու, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցները բողոքի ակցիա ու նստացույց էին անում Ազատության հրապարակում:
Մարտի 1-ի երեկոյան Երևանի կենտրոնական փողոցներում զենքի, պայթուցիկ սարքերի և հատուկ միջոցների օգնությամբ ցուցարարներին ցրելու համար հատուկ գործողություններ իրականացվեցին, 8 քաղաքացիական անձ և 2 ոստիկան մահացան։

The European Court of Human Rights ruled that Armenia violated the right to life of victims of the March 1, 2008 events and failed to conduct a proper investigation.
On September 18, the ECHR issued its judgment in Farmanyan v. Armenia, concerning the nine civilian victims of the March 1 crackdown. According to 1lurer.am , the court unanimously found that, except for the cases of Samvel Harutyunyan and Zakar Hovhannisyan, state actions led to violations of the victims’ right to life.
The court concluded that Armenian authorities did not carry out an effective and thorough investigation into the deaths. It also found a violation of Article 38 of the European Convention, which requires states to cooperate with the court.
Under the ruling, relatives of each victim must be paid €30,000 in non-pecuniary damages, while an additional €35,000 in total is awarded for legal costs and expenses.
Thus, the ECHR confirmed that Armenia failed to safeguard citizens’ right to life and did not ensure a fair investigation, obliging the state to provide compensation.
In March 2008, following presidential elections won by Serzh Sargsyan, opposition supporters of Levon Ter-Petrosyan staged protests in Yerevan. On March 1, security forces used firearms, explosives, and special measures to disperse demonstrators, leaving 8 civilians and 2 police officers dead.