Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով Մարտի 1–ի գործով ՄԻԵԴ որոշմանը, նշել է, որ դատարանը պարզապես արձանագրել է ակնհայտը։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է Մարտի 1-ի գործով վճիռը, որով արձանագրվել է Հայաստանի իշխանությունների կողմից զոհվածների կյանքի իրավունքի խախտում։
«Ես նախկինում էլ ասել եմ՝ ըստ էության, Մարտի 1-ի գործը բացահայտված է ու բացահայտման արդյունքներն այսօր քննվում են դատարանում»,-ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նրա խոսքով՝ ՄԻԵԴ-ի որոշումը պետք է դառնա նոր ազդակ և խթան ՀՀ իրավապահ համակարգի համար, որպեսզի ապահովվի արդար դատավարություն և պատասխանատվությունից ոչ ոք չխուսափի։
«Ես կարծում եմ, որ ՄԻԵԴ վճիռը լեգիտիմ առիթ է, որ մի հատ էլ նայենք՝ լավ, ինչքա՞ն կարող է դատավարությունը շարունակվել լղոզված պատասխաններով»,–ասել է նա։
Փաշինյանը հավելել է, որ իր ակնկալիքն այն է, որ Մարտի 1-ի գործով պատասխանատվությունը անխուսափելի լինի բոլոր մեղավորների համար։
Ըստ ՄԻԵԴ որոշման՝ յուրաքանչյուր դիմումի շրջանակում զոհվածների հարազատներին պետք է վճարվի 30 հազարական եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։ Բացի դրանից՝ դատարանը որոշել է դիմումատուներին ընդհանուր հատկացնել ևս 35 հազար եվրո՝ դատական ծախսերի և վճարների համար։

18 Сентябрь 2025 - 14:21 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян, комментируя решение Европейского суда по правам человека по делу 1 марта, заявил, что суд лишь зафиксировал то, что было очевидно давно.
«Я и раньше говорил: по сути, дело 1 марта раскрыто, и его результаты сейчас рассматриваются в суде», – сказал он в беседе с журналистами, передаёт Aysor.am .
По решению ЕСПЧ, армянские власти нарушили право на жизнь погибших в ходе событий. Каждому заявителю, представляющему интересы семей жертв, присуждено по 30 тысяч евро в качестве компенсации морального вреда. Кроме того, суд постановил выплатить 35 тысяч евро на судебные расходы и сборы.
Пашинян подчеркнул, что данное решение должно стать сигналом и стимулом для правоохранительной системы Армении обеспечить справедливое судебное разбирательство и исключить безнаказанность.
«Я считаю, что решение ЕСПЧ – это легитимный повод задать вопрос: сколько ещё может продолжаться суд с размытыми ответами?», – отметил он.
Премьер добавил, что ожидает неизбежного привлечения к ответственности всех виновных по делу 1 марта.