ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 18-ին Հաագա քաղաքում հանդիպում է ունեցել Մշտական արբիտրաժային դատարանի գլխավոր քարտուղար Մարչին Չեպելակի հետ, հայտնում է ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել միջազգային իրավական հարթակներում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածության հետևողական ընդլայնմանը, որի կարևոր արտահայտումն է Դատարանի հիմնադիր կոնվենցիաներին միանալու՝ ՀՀ կողմից արտահայտված քաղաքական կամքը։
Արարատ Միրզոյանը և Մարչին Չեպելակը մտքեր են փոխանակել Դատարանին ՀՀ անդամակցության արդյունքում ստեղծված նոր հնարավորությունների, միջազգային վեճերի խաղաղ կարգավորման և իրավունքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարների շուրջ։
Հաագայի կոնվենցիաների վավերացմամբ Հայաստանը դարձել է Մշտական արբիտրաժային դատարանի անդամ՝ դրանով հնարավորություն ստանալով ներկայացնել արբիտրների թեկնածուներ, որոնք որպես արբիտրներ կարող են հանդես գալ պետությունների միջև վեճերի կամ ներդրումային արբիտրաժների դեպքում գործերի քննության ժամանակ:

19 Сентябрь 2025 - 07:20 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 сентября в Гааге встретился с генеральным секретарем Постоянной палаты третейского суда (ППТС) Марчином Чепелаком, сообщает Министерство иностранных дел Армении.
Стороны обсудили активное участие Армении в международных юридических платформах, важным выражением которого является политическая воля страны присоединиться к учредительным конвенциям Палаты.
Мирзоян и Чепелак обменялись мнениями о новых возможностях, открывшихся в результате вступления Армении в ППТС, перспективах сотрудничества по мирному урегулированию международных споров и укреплению верховенства права.
С ратификацией Гаагских конвенций Армения стала членом ППТС и получила возможность выдвигать кандидатуры арбитров, которые могут рассматривать споры между государствами и дела по инвестиционному арбитражу.