ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վարչապետ «Նիկոլ Փաշինյանն իրականացնում իր երկրի ավերումը, նա գիտակցում է իր գործած չարիքի ծավալը»։
Նա նշել է, որ Փաշինյանի «ծանր ժառանգության տակից գրեթե անհնար է դուրս գալ»։
«Նիկոլ Փաշինյանի անխուսափելի գահընկեցության անհետաձգելիությունը, կամ թե ինչո՞ւ է նա ատում պատմությունը
Ընթերցողին եմ հիշեցնում Մովսես Խորենացու պատմության հանրածանոթ դրվագը, որը վերաբերում է Արտավազդ թագավորի կշտամբանքին, իր հոր՝ Արտաշես Բ-ի հուղարկավորության արարողության ընթացքում. «Մինչ դու գնացեր եւ զերկիրս ամենայն ընդ քեզ տարար, ես ավերակացս ո՞ւմ թագաւորեմ» (Մովսէս Խորենացի, Պատմութիւն Հայոց, քննական բնագիրը եւ ներածութիւնը Մ. Աբեղեանի եւ Ս. Յարութիւնեանի, նմանահանութիւն, լրացումները Ա.Բ. Սարգսեանի, Երեւան, 1991, էջ 191–192).
Թարգմանություն. «Մինչ դու գնացիր եւ ողջ երկիրս քեզ հետ տարար, ես ավերակների վրա ո՞ւմ թագավորեմ»։
Տարբերությունն այն է, որ եթե Արտավազդի հայրն էր կործանում սեփական երկիրը, Փաշինյանն անձամբ ինքն է իրականացնում իր երկրի ավերումը։ Անշուշտ նա գիտակցում է իր գործած չարիքի ծավալը, ինչի արտահայտությունն են նրա մշտական ջղաձգություններն ու ընդդիմադիրների հասցեին հնչեցրած ամենօրյա լուտանքներն ու սպառնալիքները։ Ես ամենեւին չէի նախանձի Հայաստանի հաջորդ իշխանություններին, քանզի Փաշինյանն այնպիսի ծանր ժառանգություն է թողել, որի տակից գրեթե անհնար է դուրս գալ։ Իսկ թե իր նմաններին ինչպես են վերաբերվել պատմական անցյալում, եւ ինչպիսի որակումներով «պատվել» հայտնի է բոլորին։
Պատմական զուգահեռների մեկնաբանությունը թողնում եմ լրջմիտ ընթերցողի հայեցողությանը»,–ասվում է գրառման մեջ։

19 Сентябрь 2025 - 07:26 AMT
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян написал на своей странице в Facebook, что премьер-министр Никол Пашинян «осуществляет разрушение своей страны, прекрасно осознавая масштаб причиняемого зла».
Он отметил, что «из-под тяжкого наследия Пашиняна почти невозможно выбраться».
В записи под заголовком «Неотложность неизбежной отставки Никола Пашиняна, или почему он ненавидит историю» Тер-Петросян приводит известный эпизод из «Истории Армении» Мовсеса Хоренаци, в котором царь Артавазд упрекает своего отца, царя Арташеса II, на его похоронах: «Пока ты ушёл и всю страну с собой унес, над кем мне царствовать среди этих руин?» (Мовсес Хоренаци, «История Армении», критический текст, Ереван, 1991, стр. 191–192).
Тер-Петросян подчёркивает, что в отличие от Арташеса II, разрушавшего страну в своём отсутствии, «Пашинян лично осуществляет её уничтожение». По его словам, премьер-министр полностью осознаёт масштаб нанесённого ущерба, что выражается в его «постоянных оскорблениях и угрозах в адрес оппозиции».
«Я нисколько не завидую будущим властям Армении, потому что Пашинян оставляет после себя такое тяжёлое наследие, из-под которого почти невозможно выбраться», — написал он.
«Как история обходилась с подобными личностями и какими эпитетами их “награждала” — всем известно. Толкование исторических параллелей оставляю на усмотрение вдумчивого читателя», — заключил Тер-Петросян.