ՀՀ Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը պաշտոնական նամակով դիմել է ԵՄ ներկայացուցիչ Կայա Կալասին, որ հանդիպի Բաքվում պահվող գերիների հետ: Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի փակումը՝ այսօր պաշտոնական նամակով դիմել եմ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին և Հայաստանի Հանրապետությունում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսին՝ խնդրելով, որ Ադրբեջանում ԵՄ դեսպանն այցելի Բաքվում պահվող մեր գերիներին։
Նամակում ներկայացրել եմ մեր հայրենակիցներին Բաքվի բանտում սպառնացող վտանգները, բեմականացված դատավարությունները և մարդասիրական տեսանկյունից այդօրինակ այցելությունների կարևորությունը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Մամիջանյանը նաև տեղեկացրել է, որ հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդարանի ԵԺԿ խմբակցության անդամ, Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի գործընկեր Էդուարդո Ֆրայ հիմնադրամի անդամ Ինգեբորգ Թեր Լաակին, Կոնրադ Ադենաուեր Հիմնադրամի «Քաղաքական երկխոսություն Հարավային Կովկաս» տարածաշրջանային ծրագրի տնօրեն Յակոբ Վյոլլենշտայնին և Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի երևանյան գրասենյակի նախագծի ղեկավար Լիանա Մարուքյանի հետ:

Парламентарий из фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян сообщил, что обратился с официальным письмом к Верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кае Каллас с просьбой организовать встречу с армянскими пленными, содержащимися в Баку. С аналогичной просьбой он обратился и к послу ЕС в Армении Василису Марагосу.
«Учитывая закрытие офиса Международного комитета Красного Креста в Азербайджане, я направил официальное письмо с просьбой, чтобы посол ЕС в Азербайджане посетил наших пленных в Баку. В письме я изложил угрозы, с которыми они сталкиваются в тюрьме, инсценированные судебные процессы и гуманитарную важность таких визитов», — написал Мамиджанян в Facebook.
Он также сообщил о встречах с Ингеборг Тер Лаак, партнёром Фонда Конрада Аденауэра, Якобом Вёлленштейном, руководителем региональной программы «Политический диалог Южный Кавказ», и Лианой Марукян, руководителем проекта ереванского офиса фонда.
В сентябре 2023 года после девятимесячной блокады и этнической чистки армянского населения Арцаха Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, экс-госминистра Рубена Варданяна, экс-министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других бывших руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, грозящие пожизненным заключением. 17 января в Баку начался фиктивный судебный процесс против руководства Арцаха.