Ներքին գործերի նախարարության օպերատիվ ամփոփագրերի համաձայն՝ 2025 թվականի առաջին ութ ամիսներին արձանագրվել է 32 սպանության դեպք, ինչը 2-ով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածից։ Միաժամանակ սպանության փորձերը աճել են 8-ով։ Բնակարանային գողությունների թվաքանակը նվազել է 44-ով, հայտնում է ՆԳՆ–ն։
Հաշվետու ժամանակահատվածում արձանագրվել է դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու 133 դեպք։ Քրեական ոստիկանության ստորաբաժանումների ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում վնասազերծվել է բնակարանային գողություններով զբաղվող 19 խումբ՝ ընդհանուր 45 անձի մասնակցությամբ։ Նրանց կողմից կատարված է համարվել 75 գողություն։
Այս ընթացքում արձանագրվել է նաև քրեական ենթամշակույթի հետ կապված 13 դեպք։ Հանձնվել է 1804 հետախուզվող։ Մարդկանց թրաֆիքինգի կամ շահագործման հատկանիշներով հարուցվել է 25 քրեական վարույթ, որոնցից 13-ը վերաբերում է սեռական, իսկ 12-ը՝ աշխատանքային շահագործմանը։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը, դրական գնահատելով բնակարանային գողությունների նվազումն ու բացահայտման աճը, Արփինե Սարգսյանը հանձնարարել է հետևողականորեն շարունակել այդ ուղղությամբ աշխատանքը, զարգացնել բնակարանային գողությամբ զբաղվող հատկապես խմբերի բացահայտման մարտավարությունը։
Սարգսյանը հանձնարարել է ակտիվացնել զենք-զինամթերքի ապօրինի շրջանառության կանխման և բացահայտման ուղղությամբ աշխատանքը՝ շեշտելով, որ որքան էլ հայտնաբերված զենք-զինամթերքը անցած տարվա համեմատությամբ գրեթե կրկնակի ավելի է, բայց դեռևս ծավալները շարունակում են մնալ անհանգստացնող։
ՆԳ նախարարությունը պարզաբանել է, որ «իրական սպանությունների» վիճակագրության մեջ չեն ներառվում ինքնասպանությունները, հանկարծամահությունները, դժբախտ պատահարները, ինչպես նաև նախկինում կատարված և այժմ բացահայտված դեպքերը։

19 Сентябрь 2025 - 12:35 AMT
Согласно оперативным сводкам МВД, за отчетный период зафиксировано 32 убийства против 34 в 2024 году. Одновременно число покушений увеличилось на 8 случаев. Количество квартирных краж сократилось на 44.
Зарегистрировано 133 случая умышленного причинения тяжкого вреда здоровью. Подразделения уголовной полиции обезвредили 19 групп квартирных воров, в которые входили 45 человек. За ними признано 75 эпизодов краж.
Также зафиксировано 13 случаев, связанных с криминальной субкультурой. Задержаны 1804 разыскиваемых. Возбуждено 25 уголовных дел по признакам торговли людьми и эксплуатации, из них 13 — по сексуальной, а 12 — по трудовой эксплуатации.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян положительно оценила сокращение числа краж и рост их раскрываемости, поручив последовательно продолжать работу в этом направлении и совершенствовать тактику выявления организованных групп. Она также указала на необходимость усилить работу по пресечению незаконного оборота оружия, отметив, что изъятое оружие почти вдвое превысило прошлогодние показатели, однако объемы всё ещё вызывают тревогу.
В МВД пояснили, что в статистику «реальных убийств» не входят самоубийства, внезапные смерти, несчастные случаи, а также ранее совершенные и ныне раскрытые преступления.