Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական և անվավեր է ճանաչել կառավարության որոշման այն դրույթները, որոնք բացարձակ արգելք էին դնում խուլ կամ կույր անձանց դատավոր դառնալու վրա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Դատարանը արձանագրել է, որ նման արգելքները խախտում են անձանց՝ հանրային ծառայության մեջ ընդգրկվելու սահմանադրական իրավունքը և չեն համապատասխանում համաչափության սկզբունքին։ Միաժամանակ շեշտվել է, որ հիվանդությունների ցանկ սահմանելը կառավարության իրավասությունն է, սակայն նման դեպքերում անհրաժեշտ է անհատական մոտեցում կիրառել։
Ըստ Սահմանադրական դատարանի՝ դատավորի թեկնածուի կարողությունները պետք է գնահատվեն ոչ թե հաշմանդամության փաստով, այլ ըստ նրա՝ արդարադատություն իրականացնելու գործնական ունակությունների։
Այս որոշումը նշանակալի առաջընթաց է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքի ճանաչման և հավասար հնարավորությունների ապահովման ուղղությամբ։ Որոշման վերաբերյալ առավել մանրամասն մեկնաբանություն ներկայացվելու է հետագայում։
Կառավարության որոշման համաձայն՝ դատավորի պաշտոնում նշանակվելու բացարձակ արգելք էր սահմանվում երկու ականջի կայուն լրիվ խլութուն կամ խուլհամրություն ու երկու աչքերի կուրություն ունեցող անձանց համար:

20 Сентябрь 2025 - 08:33 AMT
Конституционный суд Армении признал противоречащими Конституции и недействительными положения постановления правительства, которые вводили абсолютный запрет для лиц с полной двусторонней глухотой, глухонемотой или слепотой становиться судьями, сообщает «Panorama.am ».
Суд указал, что такие ограничения нарушают конституционное право лиц с инвалидностью на участие в государственной службе и не соответствуют принципу соразмерности. При этом подчеркнуто, что правительство вправе устанавливать перечень заболеваний, однако в подобных случаях необходим индивидуальный подход.
Согласно решению, профессиональные способности кандидата на должность судьи должны оцениваться не по факту инвалидности, а по его реальным возможностям осуществлять правосудие.
Это решение считается важным шагом к признанию прав лиц с инвалидностью и обеспечению равных возможностей. Подробные разъяснения по решению будут представлены позже.
Ранее постановлением правительства был установлен абсолютный запрет на назначение судьями лиц с полной двусторонней глухотой или глухонемотой, а также полной слепотой обоих глаз.