Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած պահի սկսել քննարկումներ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման վայրի և ժամանակի վերաբերյալ։
Նրա խոսքով՝ «Թրամփի ուղու» շուրջ դետալները հստակեցվելու են Հայաստանի և ԱՄՆ պատվիրակությունների միջև շփումների, քննարկումների, բանակցությունների միջոցով, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Իսկ ադրբեջանական կողմի հետ կան ընդհանուր պատկերացումներ, և դրանք արտահայտված են ստորագրված վաշինգտոնյան հռչակագրում, որտեղ ամրագրված է, որ ապաշրջափակումը տեղի է ունենալու 2 երկրների տարածքային ամբողջականության, սահմանների անձեռնմխելիության, ինքնիշխանության, իրավազորության ներքո անխոչընդոտ, փոխադարձ առավելություններով»,-ասել է նա։
Լրագրողներից մեկի դիտարկմանը՝ ինչու է Հայաստանի վերաբերյալ բաժնում բացակայում «անխոչընդոտ ճանապարհ» ձևակերպումը, Միրզոյանը պատասխանել է․ «Իսկ անխոչընդոտն ի՞նչ է։ Հայաստանի պարտավորությունները դրա վերաբերյալ ամրագրված են տասնյակ միջազգային փաստաթղթերում ու կոնվենցիաներում, և դրանք վերաբերում են ոչ միայն Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին»,հայտնում է Aysor.am-ը։
Նախարարը ևս մեկ անգամ ընդգծել է՝ պայմանավորվել են այն կետերի շուրջ, որոնք գրված ու հրապարակված են, «մնացած բանավոր մեկնաբանություններն էական չեն»։
«Մենք ինչպես նախաստորագրելու պահին, ինչպես դրանից առաջ, երբ տեքստը համաձայնեցված էր մարտի կեսերին, հայտարարեցինք, որ պատրաստ ենք րոպե առաջ սկսել ստորագրման տեղի ու վայրի վերաբերյալ խորհրդակցությունները։ Հիմա էլ պատրաստ ենք»,-ասել է Միրզոյանը։
Սեպտեմբերի 20-ին, Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ընթանում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համաժողովը։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated that Armenia is ready at any moment to begin consultations on the place and time of signing a peace treaty.
He noted that the details of the Trump Route initiative will be clarified through contacts, discussions, and negotiations between the delegations of Armenia and the United States, 1lurer.am reports.
“As for Azerbaijan, there is already a shared understanding, expressed in the signed Washington Declaration, which affirms that unblocking will proceed under the principles of territorial integrity, inviolability of borders, sovereignty, and jurisdiction of both countries, with reciprocal advantages,” Mirzoyan said.
The minister stressed again that the agreed-upon points are the ones written and published in official documents, and “other verbal interpretations are not essential.”
“As we declared both at the time of initialing and earlier, when the text was agreed in mid-March, we are ready to start consultations on the signing’s time and place immediately. We remain ready today as well,” Mirzoyan added.
On September 20, the Civil Contract party congress took place at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex.