Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7–րդ համաժողովում ասել է, որ Հայաստան–Ադրբեջան սահմանին հրաձգությունից արդեն 1 տարի 7 ամիս զինծառայող չի զոհվել ու չի վիրավորվել:
Վարչապետը նշել է, որ կուսակցության 7-րդ համաժողովը տեղի է ունենում միանգամայն նոր պայմաններում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«ՀՀ–ն իր պատմության բոլորովին ուրիշ շրջափուլ է թևակոխել՝ այն հանրահայտ փաստի բերումով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատված: Այդ խաղաղությունն իհարկե հաստատվել է օգոտոսոսի 8–ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ և աջակցությամբ, իմ և Ադրբեջանի նախագահի կողմից ընդունված հռչակագրով: Բայց հարկ եմ համարում ընդգծել, որ օգոստոսի 8–ը մի երկար գործընթացի կուլմինացիան է, գագաթնակետը: Արդեն 1 տարի 7 ամիս Հայաստան–Ադրբեջան սահմանային հրաձգությունից զինծառայող չի զոհվել ու չի վիրավորվել: Անկախացումից ի վեր մենք նման որևէ 1 տարի 7 ամիս չենք ունեցել, որ սահմանային հրաձգությունից զինվոր չզոհվի կամ չվիրավորվի: Սա է խաղաղությունը»,–ասել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը հավելել է, որ առաջնային խնդիր է դարձրել ապահովել, որպեսզի այս 1 տարի 7 ամիսը շարունակություն ունենա՝ դառնալով 2 տարի 7 ամիս, ապա՝ 3, 100, 200 տարի 7 ամիս և այդ միտումը տարածվի Հայաստանի բոլոր սահմանների վրա։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 6-րդ համաժողովից առաջ հայտարարել է՝ եթե կառավարությանը հաջողվի 2–3 տարի պահպանել պետության գոյությունը, ապա այն կպահպանվի նաև հաջորդ հարյուրամյակներում։
«Այդ հայտարարությունից 3 տարի անց ձեր առաջ կանգնած եմ որպես ՀՀ վարչապետ ՀՀ–ում կառավարող կուսակցության համաժողովում մի իրավիճակում, երբ սահմանային հրաձգությունից 1 տարի 7 ամիս զինվոր չի զոհվել կամ վիրավորվել: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնագիրը՝ նախաստորագրված»,–ասել է Փաշինյանը՝ շնորհավորելով Հայաստանի ժողովրդին։

На 7-м съезде партии «Гражданский договор» премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что уже один год и семь месяцев ни один армянский военнослужащий не погиб и не был ранен в результате перестрелок на границе с Азербайджаном, передает «Арменпресс».
Он подчеркнул, что съезд проходит в совершенно новых условиях, так как Армения вступила в иной исторический этап благодаря установлению мира с Азербайджаном.
«Этот мир был закреплен 8 августа в Вашингтоне при участии и поддержке президента США Дональда Трампа, декларацией, подписанной мной и президентом Азербайджана. Но 8 августа стало лишь кульминацией длительного процесса. Уже 19 месяцев ни один солдат не погиб и не был ранен от огня на границе. С момента независимости Армения не имела подобного периода», — заявил Пашинян.
По его словам, первоочередная задача сейчас — добиться, чтобы этот 19-месячный период продлился на два, три, сто и даже двести лет и чтобы такая тенденция распространилась на все границы Армении.
Пашинян напомнил, что перед 6-м съездом партии он говорил: если правительству удастся сохранить государственность на протяжении 2–3 лет, то она сохранится и в следующие века.
«Сегодня, три года спустя, я стою перед вами как премьер-министр Армении, на съезде правящей партии, в условиях, когда уже 19 месяцев на границе не погиб и не был ранен ни один солдат. Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений с Азербайджаном парафировано», — отметил он, поздравив народ Армении.
8 августа в Белом доме премьер-министр Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию по итогам трёхсторонней встречи. Тогда же министры иностранных дел Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии лидеров парафировали соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.