Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 7-րդ համաժողովում հայտարարել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիրը» հռչակում է Հայաստանի Չորրորդ հանրապետությունը՝ որպես առաջիկա ռազմավարական անելիք՝ հենվելով ՀՀ ժողովրդի վրա,առաջնորդվելով ՀՀ պետական շահերով,ամրապնդելով ՀՀ անկախությունն ու ինքնիշխանությունը,վերլուծելով ՀՀ Երրորդ Հանրապետության պատմությունը,ողջունելով ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Փաշինյանը ներկայացրել է կուսակցության հռչակագրի նախագիծը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հռչակագրում ասվում է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը․
«1․ 2026 թվականի խորհրդարանական հերթական ընտրություններում Հայաստանի Հանրապետության Կառավարման իր մանդատը եւս 5 տարով երկարաձգելու հայցով դիմելու է ժողովրդին, ակնկալելով ձեւավորել սահմանադրական մեծամասնություն:
2․ Ընտրություններում ժողովրդի վստահության քվեն ստանալուց հետո նախաձեռնելու է համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով Հայաստանի Հանրապետության նոր Սահմանադրության ընդունման գործընթաց։
3․ Հենվելու է 1991 թվականի Ալմաթիի Հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքի եւ այդ տարածքը ներառող սահմանների թե ներսից, թե դրսից անձեռնմխելիության հայեցակարգի վրա։
4․ Ակտիվացնելու է Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամագրվելուն ուղղված ջանքերը, դա չհակադրելով տարածաշրջանացման, ինչպես նաև հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականությանը։
5․ Շարունակելու է բոլոր հարևանների հետ խաղաղություն և բարիդրացիություն հաստատելու ժողովրդի կողմից ձևակերպված պատգամի իրագործումը, ջանքեր է գործադրելու խաղաղությունն ու բարիդրացիությունը շարունակաբար ինստիտուցիոնալ դարձնելու ուղղությամբ, հիմնված միմյանց տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության սկզբունքների վրա։
6․ Քաջալերելու է ապօրինի գույքի բռնագանձման, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության եւ դատավարական այլ գործիքներով ապօրինի գույքի վերադարձի մեկնարկած եւ հաջողությամբ ընթացող գործընթացը, խորացնելու է հակակոռուպցիոն պայքարը և զարգացնելու է հակակոռուպցիոն մեխանիզմները;
7․ Շարունակելու է ժողովրդավարական բարեփոխումները, ուժեղացնելով ժողովրդի իշխանությունը, ակտիվացնելով թափանցիկ, ներառական, մասնակցայինեւ արդյունավետ կառավարման գործիքները, անկախ դատական համակարգի զարգացմանն ուղղված ջանքերը, ժողովրդավարական մյուս ինստիտուտների հետագա զարգացման եւ ուժեղացման գործընթացը։
8․ Խթանելու է կրթության եւ աշխատանքիմիջոցով բարեկեցություն կառուցելու քաղաքացիների գործելակերպը,աջակցելու է կրթության բովանդակային բարեփոխումների և ֆիզիկական ենթակառուցվածքների նորացման քաղաքականությանը, ընդգծելով Ակադեմիական քաղաքի համակարգաստեղծ նշանակությունը։
9․ Խրախուսելու է ներառական, արտադրողական, ստեղծարար, ազատ եւ մրցակցային տնտեսական գործունեությունը, շարունակելու է քաջալերել ապաշրջափակման մեկնարկած գործընթացը և համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին՝ տնտեսական զարգացումը դիտարկելով որպես պետական շահ»,

20 Сентябрь 2025 - 09:29 AMT
На 7-м съезде партии «Гражданский договор» премьер-министр Никол Пашинян объявил о провозглашении Четвертой республики Армения как о главной стратегической задаче. Он подчеркнул, что этот шаг основан на интересах государства, укреплении независимости и суверенитета, анализе опыта Третьей республики и на закрепленном мире с Азербайджаном, передает «Radar Armenia».
Как сообщает «Арменпресс», Пашинян представил проект декларации партии, в котором зафиксированы ключевые положения:
• На парламентских выборах 2026 года партия обратится к народу с просьбой продлить мандат на управление страной еще на пять лет, стремясь получить конституционное большинство.
• После получения доверия избирателей инициировать процесс принятия новой Конституции путем всенародного референдума.
• Основываться на Алма-Атинской декларации 1991 года, закрепляющей международно признанный суверенитет Армении над территорией 29 743 кв. км и неприкосновенность границ.
• Активизировать усилия по вступлению Армении в Европейский союз, не противопоставляя это регионализации и сбалансированной внешней политике.
• Продолжать курс на мир и добрососедство со всеми соседями, институционализируя эти принципы на основе суверенитета и территориальной целостности.
• Углублять борьбу с коррупцией, включая возврат незаконного имущества, защиту государственных и общественных интересов и развитие правовых механизмов.
• Продвигать демократические реформы, укрепляя власть народа, независимую судебную систему, прозрачность и участие в управлении.
• Содействовать развитию образования и трудовой занятости как основы благосостояния, поддерживать реформу содержания и инфраструктуры, выделяя системную роль «Академического городка».
• Стимулировать инклюзивную, конкурентоспособную экономику, продолжать процесс разблокировки и поддерживать проект «Перекресток мира», рассматривая экономическое развитие как государственный интерес.