ՀՀ ՆԳՆ կիբեռոստիկանությունը հորդորում է խուսափել Տելեգրամ հավելվածում տարածում գտած «Վերիֆիկացիա», «Նույնականացում» և այլ նման անվանումներով ալիքներում ու խմբերում գումար վաստակելու առաջարկներից։
«Անհայտ օգտատերերը գումարի դիմաց առաջարկում են ձեր անունով նույնականացնել էլեկտրոնային փոստեր (Gmail, Mail.ru , Yandex և այլն), առցանց բանկային հաշիվներ, խաղային հաշիվներ (Vbet, Adjarabet և այլն) և էլեկտրոնային դրամապանակներ (TelCell, EasyPay, Idram և այլն)։
Արդյունքում՝ այդ օգտատերերը, ներգրավված լինելով տարբեր հանցավոր սխեմաներում, ձեր կենսաչափական տվյալներով գրանցված հաշիվները հետագայում օգտագործում են այլ անձանցից գումար հափշտակելու, իսկ որոշ դեպքերում նաև ձեր անվամբ առցանց վարկ ձևակերպելու նպատակով, ինչի արդյունքում կարող են առաջանալ ոչ միայն վարկային պարտավորություններ, այլ նաև քրեական պատասխանատվություն ձեր նկատմամբ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Киберполиция Министерства внутренних дел Республики Армения предостерегает граждан избегать в приложении Telegram каналов и групп с названиями «Верификация», «Идентификация» и похожими, где предлагаются услуги за деньги по регистрации аккаунтов на чужие имена.
Неизвестные пользователи за плату предлагают «идентифицировать» электронные почтовые ящики на ваше имя (Gmail, Mail.ru , Yandex и др.), онлайн-банковские счета, игровые аккаунты (Vbet, Adjarabet и др.) и электронные кошельки (TelCell, EasyPay, Idram и др.).
В результате такие лица, вовлеченные в различные преступные схемы, могут использовать счета, зарегистрированные на ваши биометрические или личные данные, для хищения денег у третьих лиц, а в некоторых случаях — оформлять онлайн-кредиты на ваше имя. Это может повлечь не только кредитные обязательства, но и уголовную ответственность в отношении владельца данных.
Киберполиция рекомендует игнорировать подобные предложения в Telegram, не переводить деньги за услуги «верификации/идентификации» и сообщать о подозрительных каналах и пользователях в органы кибербезопасности для предотвращения злоупотреблений личными и биометрическими данными.