ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը Երևանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի բացման արարողության ժամանակ ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ ՀՀ–ն հենց այսօր պատրաստ է Թուրքիայի հետ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ և ունենալ բաց սահմաններ:
«Մեր երկխոսությունը Թուրքիայի հետ շարունակվում է, ու մենք համոզված ենք որ այս պատմական հնարավորությունը՝ կառուցելու բարիդրացիական հարաբերություններ՝ չպետք է բաց թողնվի։ Հարաբերությունների կարգավորւոմը ոչ միայն կբերի կայունություն և բարoրություն մեր տարածաշրջանում, այլև կնպաստի գլոբալ անվտանգության ամրապնդմանը՝ ցույց տալով, որ երկարատև հակասությունները հնարավոր է հաղթահարել երկխոսության և դիվանագիտության միջոցով։ Մենք հույս ունենք, որ Թուրքիան կպատասխանի մեր պատրաստակամությանը՝ որքան հնարավոր է շուտ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ և ունենալ բաց սահմաններ։ Մենք դրան պատրաստ ենք հենց այսօր»,-հայտարարել է Ռուբինյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա հայտարարել է, որ Հայաստանն ունի բացառիկ պատմական հնարավորություն՝ անցյալում եղած հակամարտությունները հաղթահարելու և կառուցելու խաղաղ ու բարիդրացիական ապագա։ Նրա խոսքով՝ նման հնարավորություն բաց թողնելը անթույլատրելի է, և այն պետք է վերածել կայունության ու զարգացման իրական հեռանկարի։
Նա նշել է․ «Վաշինգտոնի հռչակագիրը կարևորում է հաղորդակցությունների բացման անհրաժեշտությունը՝ հանուն խաղաղության կայունության և բարօրության։ Այս գործընթացում առանձնահատուկ տեղ ունի միջազգային խաղաղության և բարեկեցության «Թրամփի ուղի» հայ-ամերիկյան նախագիծը, որը կիրականացվի ՀՀ տարածքում։ Սույն նախաձեռնությունը ենթակառուցվածքային ծրագրից շատ ավելին է՝ այն վստահության և համագործակցության կամուրջ է, որի իրագործումը շոշափելի արդյունքներ կտա ողջ տարածաշրջանում»։

Выступая на открытии 108-го семинара «Роуз-Рот» Парламентской ассамблеи НАТО в Ереване, вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян подчеркнул, что республика готова «уже сегодня» установить дипломатические отношения с Турцией и открыть границы.
«Наш диалог с Турцией продолжается, и мы убеждены, что эта историческая возможность построить добрососедские отношения не должна быть упущена. Нормализация не только принесёт стабильность и процветание нашему региону, но и укрепит глобальную безопасность, показав, что давние противоречия можно преодолеть путём диалога и дипломатии. Мы надеемся, что Турция как можно скорее ответит на нашу готовность. Мы готовы к этому уже сегодня», — заявил Рубинян, передаёт Pastinfo.
Он отметил, что Армения располагает уникальной исторической возможностью преодолеть конфликты прошлого и построить мирное и добрососедское будущее. По его словам, упустить такой шанс недопустимо: его необходимо превратить в реальную перспективу стабильности и развития.
Рубинян также напомнил о Вашингтонской декларации, в которой подчёркивалась необходимость открытия коммуникаций ради мира и благополучия. Особое место в этом процессе занимает американо-армянский проект «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», который реализуется на территории Армении. «Эта инициатива гораздо больше, чем инфраструктурный проект — это мост доверия и сотрудничества, который даст ощутимые результаты для всего региона», — отметил он.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию по итогам вашингтонской встречи. В её присутствии министры иностранных дел Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов парафировали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном».