Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը սեպտեմբերի 21-ի իր գրառման մեջ նշել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «արդեն իսկ իր «պատվավոր» տեղն է ապահովել Հայոց տխրահռչակ դավաճանների հուշատախտակում»։
Նա նշել է, որ «Փաշինյանի մտասևեռումն ու լկտիությունը սահման չունեն»։
Հայաստանի անկախության տոնը չփչացնելու նպատակով, երեկվա իմ ուղերձում ես խուսափել էի անդրադառնալ մի այլ թեմայի, որը վերաբերում է այդ տոնի նկատմամբ Փաշինյանի հիվանդագին արձագանքին.
— «Արցախը Հայաստան է և վերջ» ամպագորգոռ հոխորտանքով պատերազմ հայտարարես Ադրբեջանին և ջախջախիչ պարտություն կրես.
— Հիմարաբար մերժես պատերազմը դադարեցնելու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջարկը.
— Գլխովին հայաթափես Արցախը և զոհաբերես հինգ հազար պայծառ երիտասարդների, իսկ տաս հազարից ավելի զինվորների հաշմանդամ դարձնես.
— Որպես պատանդ Ադրբեջանին հանձնես Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության անդամներին և ինքնագոհաբար հանդուրժես տասնյակ հայ գերիների տառապանքը Բաքվի բանտերում.
— Քո հանցավոր քաղաքականության հետևանքով Հայաստանում ապաստանած հարյուր հազարից ավելի արցախցի փախստականների նկատմամբ դրսևորես ապերախտ ու բիրտ վերաբերմունք՝ քաջ գիտակցելով, որ, վերջիններիս կարիքները պատշաճ կերպով չբավարարելու պարագայում, նրանց մեծ մասը բռնելու է գաղթի ճամփան.
— Եվ այս ամենից հետո ցինիկաբար հայտարարես և ամեն օր կրկնես ու հպարտանաս, որ խաղաղություն ես պարգևել հայ ժողովրդին, դրա փոխարեն ակնկալելով, ավելի ճիշտ, պահանջելով վերջինիս երախտագիտությունը, բայց այն չստանալով` քո ողջ մաղձը թափես նրա վրա.
— Ինչեւիցե, անկախության տարեդարձը Փաշինյանի տոնը չէ։ Նա ատում է այդ անկախությունը, որովհետեւ ոչ թե ինքը, այլ ուրիշներն են բերել այն.
— Հաստատաբար կարելի է արձանագրել միայն մեկ բան. Փաշինյանն արդեն իսկ իր «պատվավոր» տեղն է ապահովել Հայոց տխրահռչակ դավաճանների հուշատախտակում՝ Մերուժան Արծրունու, Վահան Մամիկոնյանի, Վասակ Սյունու, Մելիք Շահնազարի եւ Մելիք Ֆրանգյուլի կողքին»,–գրել է ՀՀ առաջին նախագահը։

21 сентября первый президент Армении Левон Тер-Петросян выступил с заявлением, резко раскритиковав премьер-министра Никола Пашиняна. По его словам, тот «уже занял своё ‘почётное’ место на позорной доске предателей Армении».
Тер-Петросян подчеркнул, что «одержимость и наглость Пашиняна не знают границ».
Он обвинил премьера в ряде катастрофических решений:
- громком заявлении «Арцах — это Армения и точка», что стало фактическим объявлением войны Азербайджану и закончилось поражением;
- отказе принять предложение президента России Владимира Путина о прекращении войны;
- полном обезлюживании Арцаха, гибели 5000 молодых солдат и инвалидности более 10 000 военных;
- передаче Азербайджану политического и военного руководства Арцаха и терпимом отношении к страданиям армянских пленных;
- неблагодарном и грубом отношении к более чем 100 000 беженцев из Арцаха в Армении, при понимании, что их потребности не будут удовлетворены и многие покинут страну;
- циничных заявлениях о том, что он якобы принёс мир, при этом требуя благодарности и обрушивая злость на народ за её отсутствие.
Он добавил, что День независимости «не является праздником Пашиняна, так как он ненавидит эту независимость, потому что её принесли не он, а другие».
В заключение Тер-Петросян заявил: «Можно с уверенностью зафиксировать одно: Пашинян уже обеспечил себе ‘почётное’ место на доске позора предателей Армении рядом с Меружаном Арцруни, Ваганом Мамиконяном, Васаком Сюни, Меликом Шахназаряном и Меликом Франгюлем».