Երևանում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում Ադրբեջանի պատվիրակ Մուրադ Մամեդովը խոսել է ՀՀ հետ խաղաղության համաձայնագիրը չստորագրելու «միակ խոչընդոտի» մասին։
«Ադրբեջանը որևէ տարածքային պահանջ չունի Հայաստանին, սակայն, ըստ Հայաստանի սահմանադրության, Հայաստանն ունի տարածքային պահանջներ Ադրբեջանին։ Դա կարող է միակ խոչընդոտը հանդիսանալ պայմանագիրը չստորագրելու համար»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նաև պատասխանել է այն հարցին, որ եթե Ադրբեջանը ցանկանում է խաղաղություն, պատրաստվո՞ւմ է հայ գերիներին վերադարձնել։
«Շատ մանրամասներ չեմ կարող ասել, քանի որ հարցը դեռևս գործընթացի և քննության մեջ է։ Կան մեղադրյալներ, որոնք, ըստ Ադրբեջանի օրենքի, համարվում են օրինախախտներ, այդ իսկ պատճառով Բաքվում են պահվում։ Զինվորներին բոլորին բաց են թողնել, ինչ վերաբերվում է ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, դեռևս հարցը քննության մեջ է»,–ասել է նա։
Իսկ թե ինչի՞ մասին է «Արևելյալ Ադրբեջանի» մասին խոսույթը հարցին՝ նա պատասխանել է, որ դա ընդամենը ՀԿ է, որը սպասարկում է ժողովրդի շահերը։
«Այն ավելի շատ մշակութային ժառանգությանն է վերաբերում, քանի որ երկար տարիներ ապրել են այդ տարածքներում և ուզում են այցելել»,–ասել է նա։
Երևանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում են նաև պատվիրակներ Թուրքիայից և Ադրբեջանից։
ԱԱԾ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանը սեպտեմբերի 19-21-ը գտնվել է Բաքվում՝ մասնակցելով միջազգային ֆորումի։ Նրա այցից մանրամասներ հայտնի չեն։

На 108-м семинаре «Роуз-Рот» Парламентской ассамблеи НАТО в Ереване представитель Азербайджана Мурад Мамедов сказал журналистам, что «единственное препятствие» для подписания соглашения с Арменией — её действующая конституция.
«Азербайджан не имеет территориальных претензий к Армении, однако в её конституции зафиксированы претензии к Азербайджану. Это может стать единственным препятствием для договора», — отметил он в комментарии Panorama.am .
Отвечая на вопрос о возвращении армянских пленных, Мамедов заявил: «Я не могу раскрыть подробности, так как вопрос остаётся в процессе и на рассмотрении. Есть обвиняемые, которые по законам Азербайджана считаются нарушителями, и поэтому они находятся в Баку. Всех солдат отпустили, но дела военного и политического руководства ещё рассматриваются».
Комментируя тему «Западного Азербайджана», он сказал, что это «всего лишь НПО, обслуживающая интересы народа».
«Она в большей степени касается культурного наследия, так как люди долгие годы жили на этих территориях и хотят туда приезжать», — пояснил он.
В семинаре НАТО в Ереване участвуют также делегации из Турции и Азербайджана. С 19 по 21 сентября директор СНБ Армении Андраник Симонян находился в Баку на международном форуме, подробности его визита не раскрываются.