Երևանում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում Ադրբեջանի պատվիրակ Մուրադ Մամեդովը խոսել է ՀՀ հետ խաղաղության համաձայնագիրը չստորագրելու «միակ խոչընդոտի» մասին։
«Ադրբեջանը որևէ տարածքային պահանջ չունի Հայաստանին, սակայն, ըստ Հայաստանի սահմանադրության, Հայաստանն ունի տարածքային պահանջներ Ադրբեջանին։ Դա կարող է միակ խոչընդոտը հանդիսանալ պայմանագիրը չստորագրելու համար»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նաև պատասխանել է այն հարցին, որ եթե Ադրբեջանը ցանկանում է խաղաղություն, պատրաստվո՞ւմ է հայ գերիներին վերադարձնել։
«Շատ մանրամասներ չեմ կարող ասել, քանի որ հարցը դեռևս գործընթացի և քննության մեջ է։ Կան մեղադրյալներ, որոնք, ըստ Ադրբեջանի օրենքի, համարվում են օրինախախտներ, այդ իսկ պատճառով Բաքվում են պահվում։ Զինվորներին բոլորին բաց են թողնել, ինչ վերաբերվում է ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, դեռևս հարցը քննության մեջ է»,–ասել է նա։
Իսկ թե ինչի՞ մասին է «Արևելյալ Ադրբեջանի» մասին խոսույթը հարցին՝ նա պատասխանել է, որ դա ընդամենը ՀԿ է, որը սպասարկում է ժողովրդի շահերը։
«Այն ավելի շատ մշակութային ժառանգությանն է վերաբերում, քանի որ երկար տարիներ ապրել են այդ տարածքներում և ուզում են այցելել»,–ասել է նա։
Երևանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում են նաև պատվիրակներ Թուրքիայից և Ադրբեջանից։
ԱԱԾ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանը սեպտեմբերի 19-21-ը գտնվել է Բաքվում՝ մասնակցելով միջազգային ֆորումի։ Նրա այցից մանրամասներ հայտնի չեն։

During the 108th NATO Parliamentary Assembly Rose-Roth seminar in Yerevan, Azerbaijani delegate Murad Mammadov told reporters that the “only obstacle” to signing a peace agreement with Armenia is its current constitution.
“Azerbaijan has no territorial claims against Armenia, but under Armenia’s constitution, there are territorial claims against Azerbaijan. This could be the sole obstacle to the treaty,” he said, according to Panorama.am .
Asked about returning Armenian prisoners, Mammadov replied: “I cannot share many details, as the issue remains under process and investigation. There are defendants who, under Azerbaijani law, are considered lawbreakers, and that is why they are being held in Baku. All soldiers have been released, but the cases of the political and military leadership are still under review.”
On the question of the “Western Azerbaijan” narrative, he claimed it was “just an NGO serving the people’s interests.”
“It mostly relates to cultural heritage, as people lived in those areas for many years and wish to visit,” he said.
Delegates from Turkey and Azerbaijan are among the participants of the Yerevan NATO seminar. From September 19–21, Armenian NSS Director Andranik Simonyan was in Baku for an international forum, though details of his visit remain undisclosed.