ՆԱՏՕ ԽՎ-ում Հայաստանի ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը, խոսելով Երևանում ընթացող «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի մասին, նշել է, որ ՀՀ–ն ՆԱՏՕ-ի ԽՎ ասոցացված անդամ է, բայց 2024–ից մեր լիազորությունները մի քիչ ավելացել են:
«Այսինքն՝ մենք մասնակցում ենք տեղեկացված լինելու աշխատանքներին, նաև, ըստ անհրաժեշտության, հնարավորության դեպքում հարցեր ուղղելու և մեզ հուզող հարցերի պատասխանները ստանալու»,–ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նա հավելել է, որ «ասոցացված անդամների իրավասությունը հիմա մեծացրած է»:
«Գումարած սրան՝ վերջին անգամ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարը Հայաստանում անցկացվել է 10 տարի առաջ: ԱՄՆ-ում՝ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի ընթացքում, երբ այդ առաջարկն արվեց մեր պատվիրակությանը, մենք սիրով ընդունեցինք՝ գնահատելով, որ այս հարթակը, այնուամենայնիվ, կարող է մեզ շատ օգտակար լինել տարածաշրջանային խաղաղության և մեր նպատակներին հասնելու համար»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա նաև առանձնացրել է ՆԱՏՕ-ի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների ելույթները, որոնցում շեշտը դրվել է համաշխարհային մակարդակով խաղաղության հաստատման կարևորության վրա։
«Իսկ Կովկասում խաղաղությունն առաջնահերթ մենք ենք: Պետք է կառուցենք խաղաղության մեր պատկերացումները կոնկրետ փաստաթղթերի շրջանակում, որն արդեն սկսված է Վաշինգտոնում»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով սեմինարի անցկացման նախաձեռնությանը՝ Քոչարյանը պարզաբանել է, որ հայկական կողմը նպատակ է ունեցել Կովկասյան օրակարգը բերել Հայաստան և քննարկել ՆԱՏՕ-ի անդամ և ոչ անդամ պետությունների ներկայացուցիչների հետ։
Երևանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ «Ռոուզ-Ռոթ» սեմինարի աշխատանքներին մասնակցում են նաև պատվիրակներ Թուրքիայից և Ադրբեջանից։ Վերջին անգամ սեմինարը ՀՀ–ում էր անցել 2015–ին։

Head of Armenia’s delegation to NATO’s Parliamentary Assembly, Andranik Kocharyan, commented on the ongoing 108th Rose-Roth seminar in Yerevan, noting that Armenia is an associate member of the NATO PA, but its powers expanded somewhat in 2024.
“This means we now take part in information processes and, when necessary, have the opportunity to ask questions and receive answers on issues that concern us,” Kocharyan told 1lurer.am.
He added that associate members’ authority “has now been increased.”
Kocharyan recalled that the Rose-Roth seminar was last held in Armenia a decade ago. “When the proposal was made to our delegation in the U.S. during the NATO PA, we gladly accepted, recognizing this platform could be very useful for regional peace and achieving our goals.”
He highlighted senior NATO officials’ speeches that stressed the importance of global peace, adding: “And in the Caucasus, peace is primarily up to us. We must build our vision of peace within concrete documents, a process already launched in Washington.”
Explaining Armenia’s initiative to host the seminar, Kocharyan said the goal was to bring the Caucasus agenda to Armenia and discuss it with representatives of both NATO members and non-members.
Delegates from Turkey and Azerbaijan are also attending the Yerevan NATO seminar. The last such event in Armenia took place in 2015.