Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) նախկին գործադիր տնօրեն Դավիդ Փափազյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ իշխանություններն են խափանել թիմի մշակած ծրագրերից մի քանիսը։
«Շատերիս վստահությունն անթույլատրելի չարաշահած Նիկոլ Փաշինյանին սպասում է հերթական ձախողումը։
Չի հաջողվելու մեզ մեղավոր կարգել` իր և իր կառավարության խայտառակ սխալների և թերությունների համար, որոնք խափանեցին ԱՆԻՖ-ի հիմնադիր թիմի մշակած ծրագրերից մի քանիսը»,-գրել է նա։
Գլխավոր դատախազությունը «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմնադրամ» ՓԲԸ-ի (ԱՆԻՖ) տնօրեն, «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ խորհրդի նախագահ Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել։ Քրեական վարույթի շրջանակում՝ դատախազը 2025 թվականի օգոստոսի 15-ին «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմնադրամ» ՓԲԸ-ի (ԱՆԻՖ) տնօրեն, «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ խորհրդի նախագահի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի (Փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը) 2-րդ մասի, 277-րդ հոդվածի (Համակարգչային հափշտակությունը) 2-րդ մասի 2-րդ կետի և 296-րդ հոդվածի (Փողերի լվացումը) 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերի հատկանիշներով։
ԱՆԻՖ-ի ամենախոշոր ներդրումը Fly Arna ազգային ավիափոխադրողի ծրագրում էր։ Ընկերություը ներկայում լուծարման փուլում է։ 2024-ի մարտի 20-ին ԱԺ–ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որր շուկան է փոխվել կորոնավիրուսային համաճարակից հետո, հայկական շուկայում նոր խաղացողներ են հայտնվել, և Fly Arna-ն մրցակցությանը չի դիմացել, ծրագիրը ձախողվել է։ Fly Arna-ում պետությունը ներդրել էր 4․8 մլրդ դրամ։

Former CEO of the Armenian National Interests Fund (ANIF), David Papazian, wrote on Facebook that the government itself derailed several of the projects developed by his founding team.
“Nikol Pashinyan, who gravely abused the trust of many of us, faces another failure. He won’t succeed in blaming us for his and his government’s disastrous mistakes and shortcomings, which derailed some of ANIF’s programs,” Papazian said.
The Prosecutor General’s Office has launched public criminal proceedings against Papazian under articles relating to forgery, computer theft, and money laundering. On August 15, 2025, the prosecutor initiated proceedings under the Criminal Code articles 457 (forgery of documents and seals), 277 (computer theft), and 296 (money laundering).
ANIF’s largest investment was in the national airline project Fly Arna, which is now in the process of liquidation. On March 20, 2024, Pashinyan told parliament that the market had changed after the COVID-19 pandemic, new players had entered, and Fly Arna could not withstand competition, leading to failure. The state had invested 4.8 billion drams in the project.