Օգոստոսի 2-ից առանց վարորդական իրավունքի մեքենա վարողները ենթարկվելու են ավելի խիստ վարչական պատասխանատվության՝ Առաջին անգամ՝ տուգանք, կրկնելու դեպքում՝ քրեական պատասխանատվություն։
ՀՀ ՆԳՆ-ն տեղեկացրել է, որ նման խախտումների թիվը շարունակ աճել է․ 2024 թվականին պարեկային ծառայության աշխատակիցները հայտնաբերել են ավելի քան 46 հազար նման դեպք, իսկ 2025 թվականին արդեն արձանագրվել է ավելի քան 31 հազար։
«Եթե նախկինում նման խախտման համար տուգանքն կազմել է 25 հազար դրամ, ապա այժմ այն դարձել է կրկնակի՝ 50 հազար դրամ։
Եթե այս իրավախախտումը կրկնվի մեկ տարվա ընթացքում, այն այլևս չի դիտվում որպես վարչական իրավախախտում․ «վարորդը կենթարկվի քրեական պատասխանատվության»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Որպես քրեական պատասխանատվության միջոց՝ վարորդի նկատմամբ կարող է կիրառվել մինչև մեկ ամիս ժամկետով ազատազրկում։
Միաժամանակ, քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու դեպքում վարորդը համարվելու է դատվածություն ունեցող, մինչև դրա մարման կամ վերացման պահը։

Согласно новым изменениям, вступившим в силу с 2 августа, лица, управляющие транспортным средством без водительского удостоверения, будут нести усиленную административную и уголовную ответственность: штраф за первое нарушение и уголовное преследование в случае повторения.
По данным Министерства внутренних дел Армении, количество подобных случаев продолжает расти. В 2024 году патрульная служба выявила более 46 000 таких нарушений, а в 2025 году уже зарегистрировано свыше 31 000.
«Если ранее штраф составлял 25 000 драмов, то теперь он увеличен вдвое — до 50 000 драмов», — говорится в сообщении.
При повторном нарушении в течение года, оно уже не считается административным — в этом случае применяется уголовная ответственность.
Санкцией может стать лишение свободы сроком до одного месяца.
Кроме того, в случае привлечения к уголовной ответственности, водитель считается судимым до момента погашения или снятия судимости.