ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ մեծագույն ամոթ ու չմոռացվող խարան է, որ ՀՀ իշխանությունները 2020 թ. պատերազմից 5 տարի անց էլ չեն ներկայացրել ու հանրայնացրել այդ պատերազմի և հետագա ողբերգությունների ժամանակ ունեցած զոհերի անվանական ցանկը։
Նա հայտարարել է, որ մեծագույն կասկած ունի, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պատերազմի ավարտից հետո «միտումնավոր շրջանառության մեջ դրվել է միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի թվաքանակը։
«Հայկական կողմի զոհերի թվաքանակի վերաբերյալ քաղաքական «շահարկումները» (հանրային խոսույթում ու մամուլում պատերազմի ավարտից ի վեր 5000 թիվն է շրջանառվում, իսկ իշխանությունները պնդում են դրա ուռճացված լինելը), հետևանք է երկու պարզ հանգամանքի. նախ կառավարությունը չի հրապարակել մեր զոհերի անվանական ցանկը, ու երկրորդ, որ ոչ միայն այս, այլ որևէ թեմայով Նիկոլի ու նրա կառավարության խոսքերի վերաբերյալ առաջին միտքը, որ հանրության գլխում առաջանում է՝ կասկածն ու թերահավատությունն է: Տարիներ առաջ մի տաքսու վարորդ իդեալական ձևակերպեց. Նիկոլը, որ քեզ բարի լույս ասի, առաջինը պիտի ստուգես, հո արդեն իրիկուն չի՞:
Գալով բուն հարցին՝ մեծագույն խնդրանք ունեմ մեր լրագրողներին, օգնելու վերջնական պարզություն մտցնել այս հարցում:
2021 թ. սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ իշխանությունները իրենք հայտարարել են, որ 2020 թ. պատերազմում ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի քանակը եղել է 3781, իսկ 283-ը համարվել են անհետ կորած (կից՝ սքրինշոթ-1): Միևնույն ժամանակ, այն ժամանակվա արցախյան իշխանությունները հայտարարել են, որ 2020 թ. պատերազմում զոհվել է ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող 822 քաղաքացի, իսկ 65-ը համարվել են անհետ կորած (կից սքրինշոթ -2):
Հաշվի առնելով, թե, ցավոք, ինչիպիսին էր անհետ կորածների ճակատագիրը, ստացվում է, որ միայն 2020 թ. պատերազմի ժամանակ հայկական կողմի մարդկային կորուստների ընդհանուր քանակը կազմել է առնվազն 4951:
Թեև չեմ պնդում, բայց ունեմ մեծագույն կասկած, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պատերազմի ավարտից հետո իր «+-50» անբարոյական տրամաբանության մեջ միտումնավոր շրջանառության մեջ դրվել է միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի թվաքանակը, ու հենց այստեղ է ընկած խաբեության ու մանիպուլյացիայի արմատը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա հավելել է, որ ՀՀ և ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի հանրագումարը ճիշտ այն է, ինչ տարածված է մեր հանրային խոսույթում:
«Չհաշված, իհարկե 2022 թ. ադրբեջանական ներխուժման ժամանակ մեր ունեցած 224 զոհերը, և ապա 2023 թ. սեպտեմբերյան պատերազմի ժամանակ Արցախում մեր զոհերի քանակը՝ 223, ինչը Նիկոլ Փաշինյանի բերած պատերազմներում մեր ունեցած զոհերի թիվը դարձնում է 5000-ից էլ ավելի՝ 5074:
Մեր լրագրողներին խնդրում եմ օգնել՝ ճշտելով ու ստուգելով, թե արդյո՞ք Նիկոլի ու կառավարության կողմից ներկայացված 2020 թ. պատերազմի զոհերի վիճակագրության մեջ հաշվարկվել են նաև ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերը, թե անգամ զոհերի հարցում է խտրականություն դրել: Նաև 2022 թ. ադրբեջանական ներխուժման և 2023 թ. պատերազմի ժամանակ մեր ունեցած զոհերը ներառվա՞ծ են իր ու իր կառավարության կողմից հաճախ բերվող այդ «վիճակագրության» մեջ:
Խաղաղ պայմաններում ու անփույթ կառավարման արդյունքում մեր ունեցած տասնյակ ցավալի զոհերի մասին ուղղակի լռենք»,–գրել է Ֆարմանյանը։

Former MP Samvel Farmanyan called it a national disgrace and lasting shame that five years after the 2020 war, the Armenian authorities have yet to release or publicize a full list of the individuals who died during the war and subsequent tragedies.
He presumes that, following the war end, Prime Minister Nikol Pashinyan deliberately circulated only the number of casualties holding Armenian citizenship.
"Political manipulation around the number of Armenian casualties, which has remained at 5,000 in public discourse and media since the war, despite the authorities claiming it's inflated, is the result of two clear factors. First, the government has not published a full list of our fallen; second, not only on this issue but on any other, the public's first reaction to Nikol and his government's statements is suspicion and disbelief. Years ago, a taxi driver put it perfectly: if Nikol tells you 'good morning,' your first instinct should be to check whether it's already evening."
Addressing the main issue, he urged journalists to help bring clarity.
He recalled that on September 27, 2021, the Armenian government itself stated that 3,781 Armenian citizens were killed in the 2020 war and 283 were reported missing (Screenshot 1). Simultaneously, the then Artsakh authorities reported 822 citizens of the Republic of Artsakh killed and 65 missing (Screenshot 2).
Given the tragic fate of most missing persons, the total number of Armenian casualties in the 2020 war alone amounts to at least 4,951, he said.
"While I cannot confirm definitively, I strongly suspect that only the number of Armenian citizens killed was intentionally circulated by Nikol Pashinyan within his infamous '+/-50' cynical logic. This is where the root of deception and manipulation lies."
He added that the combined total of casualties from Armenia and Artsakh aligns with what is commonly stated in public discourse.
"Not to mention the 224 Armenian casualties during the 2022 Azerbaijani incursion, and the 223 deaths during the September 2023 offensive in Artsakh, bringing the total death toll from wars under Nikol Pashinyan’s leadership to over 5,000—specifically, 5,074."
He asked journalists to verify whether the casualty statistics frequently cited by Pashinyan and his government for the 2020 war include victims from Artsakh, or whether discriminatory exclusion has occurred even in the matter of war dead. He also questioned whether the fatalities from the 2022 and 2023 conflicts are included in those same official figures.
“As for the dozens of tragic deaths under peaceful conditions due to mismanagement, let us remain silent,” Farmanyan concluded.