ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ մեծագույն ամոթ ու չմոռացվող խարան է, որ ՀՀ իշխանությունները 2020 թ. պատերազմից 5 տարի անց էլ չեն ներկայացրել ու հանրայնացրել այդ պատերազմի և հետագա ողբերգությունների ժամանակ ունեցած զոհերի անվանական ցանկը։
Նա հայտարարել է, որ մեծագույն կասկած ունի, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պատերազմի ավարտից հետո «միտումնավոր շրջանառության մեջ դրվել է միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի թվաքանակը։
«Հայկական կողմի զոհերի թվաքանակի վերաբերյալ քաղաքական «շահարկումները» (հանրային խոսույթում ու մամուլում պատերազմի ավարտից ի վեր 5000 թիվն է շրջանառվում, իսկ իշխանությունները պնդում են դրա ուռճացված լինելը), հետևանք է երկու պարզ հանգամանքի. նախ կառավարությունը չի հրապարակել մեր զոհերի անվանական ցանկը, ու երկրորդ, որ ոչ միայն այս, այլ որևէ թեմայով Նիկոլի ու նրա կառավարության խոսքերի վերաբերյալ առաջին միտքը, որ հանրության գլխում առաջանում է՝ կասկածն ու թերահավատությունն է: Տարիներ առաջ մի տաքսու վարորդ իդեալական ձևակերպեց. Նիկոլը, որ քեզ բարի լույս ասի, առաջինը պիտի ստուգես, հո արդեն իրիկուն չի՞:
Գալով բուն հարցին՝ մեծագույն խնդրանք ունեմ մեր լրագրողներին, օգնելու վերջնական պարզություն մտցնել այս հարցում:
2021 թ. սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ իշխանությունները իրենք հայտարարել են, որ 2020 թ. պատերազմում ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի քանակը եղել է 3781, իսկ 283-ը համարվել են անհետ կորած (կից՝ սքրինշոթ-1): Միևնույն ժամանակ, այն ժամանակվա արցախյան իշխանությունները հայտարարել են, որ 2020 թ. պատերազմում զոհվել է ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող 822 քաղաքացի, իսկ 65-ը համարվել են անհետ կորած (կից սքրինշոթ -2):
Հաշվի առնելով, թե, ցավոք, ինչիպիսին էր անհետ կորածների ճակատագիրը, ստացվում է, որ միայն 2020 թ. պատերազմի ժամանակ հայկական կողմի մարդկային կորուստների ընդհանուր քանակը կազմել է առնվազն 4951:
Թեև չեմ պնդում, բայց ունեմ մեծագույն կասկած, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պատերազմի ավարտից հետո իր «+-50» անբարոյական տրամաբանության մեջ միտումնավոր շրջանառության մեջ դրվել է միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի թվաքանակը, ու հենց այստեղ է ընկած խաբեության ու մանիպուլյացիայի արմատը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա հավելել է, որ ՀՀ և ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերի հանրագումարը ճիշտ այն է, ինչ տարածված է մեր հանրային խոսույթում:
«Չհաշված, իհարկե 2022 թ. ադրբեջանական ներխուժման ժամանակ մեր ունեցած 224 զոհերը, և ապա 2023 թ. սեպտեմբերյան պատերազմի ժամանակ Արցախում մեր զոհերի քանակը՝ 223, ինչը Նիկոլ Փաշինյանի բերած պատերազմներում մեր ունեցած զոհերի թիվը դարձնում է 5000-ից էլ ավելի՝ 5074:
Մեր լրագրողներին խնդրում եմ օգնել՝ ճշտելով ու ստուգելով, թե արդյո՞ք Նիկոլի ու կառավարության կողմից ներկայացված 2020 թ. պատերազմի զոհերի վիճակագրության մեջ հաշվարկվել են նաև ԼՂՀ քաղաքացիություն ունեցող զոհերը, թե անգամ զոհերի հարցում է խտրականություն դրել: Նաև 2022 թ. ադրբեջանական ներխուժման և 2023 թ. պատերազմի ժամանակ մեր ունեցած զոհերը ներառվա՞ծ են իր ու իր կառավարության կողմից հաճախ բերվող այդ «վիճակագրության» մեջ:
Խաղաղ պայմաններում ու անփույթ կառավարման արդյունքում մեր ունեցած տասնյակ ցավալի զոհերի մասին ուղղակի լռենք»,–գրել է Ֆարմանյանը։

23 Сентябрь 2025 - 10:21 AMT
Бывший депутат парламента Армении Самвел Фарманян на своей странице в Facebook написал, что величайшим позором и несмываемым пятном является тот факт, что даже спустя пять лет после войны 2020 года власти Армении так и не представили и не обнародовали поименный список погибших в ходе войны и последующих трагедий.
Он выразил серьёзные сомнения в том, что премьер-министр Никол Пашинян после окончания войны «намеренно ввёл в оборот только число погибших, имеющих гражданство Армении».
«Политические спекуляции вокруг количества погибших с армянской стороны (в общественной дискуссии и прессе с конца войны фигурирует число 5000, тогда как власти утверждают, что эта цифра завышена) объясняются двумя простыми причинами: во-первых, правительство не опубликовало поимённый список погибших; во-вторых, к словам Никола и его правительства по любому вопросу первое, что возникает у людей — это сомнение и недоверие. Несколько лет назад один таксист точно подметил: если Никол скажет тебе “доброе утро”, первым делом стоит проверить, не вечер ли уже.»
Фарманян обратился к журналистам с просьбой помочь установить истину.
Он напомнил, что 27 сентября 2021 года власти Армении сами заявили, что число погибших граждан Армении в войне 2020 года составило 3781 человек, а 283 были признаны пропавшими без вести (см. скриншот 1). В то же время власти Арцаха заявили, что погибло 822 гражданина НКР, а 65 числились пропавшими (см. скриншот 2).
С учётом судьбы большинства пропавших без вести, общее число человеческих потерь с армянской стороны в ходе войны 2020 года составляет не менее 4951 человек.
«Я не утверждаю с полной уверенностью, но у меня есть серьёзнейшие подозрения, что после войны Пашинян в рамках своей аморальной логики “плюс-минус 50” сознательно распространил только число погибших граждан Армении. Именно здесь лежит корень обмана и манипуляции», — говорится в публикации.
Он добавил, что совокупное число погибших граждан Армении и Арцаха соответствует цифрам, распространённым в общественной дискуссии.
«Не считая, конечно, 224 погибших в результате азербайджанского вторжения в 2022 году и 223 погибших во время сентябрьской войны 2023 года в Арцахе, что в сумме доводит число погибших в войнах Пашиняна до более чем 5000 — а именно до 5074 человек».
Фарманян призвал журналистов уточнить и проверить, включены ли в официальную статистику по жертвам войны 2020 года, которую часто приводит Никол Пашинян и его правительство, также погибшие, имевшие гражданство НКР. Или же, по его словам, даже в вопросе погибших была проявлена дискриминация. Также он попросил выяснить, учтены ли погибшие в 2022 и 2023 годах в тех же правительственных цифрах.
«О десятках трагических смертей, случившихся в мирное время из-за небрежного управления, давайте просто промолчим», — заключил Фарманян.