Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանն արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երկրի նախկին երեք նախագահներին ուղղված գրառումներին և բանավեճի հրավիրելու առաջարկին։
Զուրաբյանը նրան «սերիական ստախոս» է անվանել։
«Ազգակործան պատուհաս-խաբեբա, քեզ հստակ ասվել է. հրապարակիր Մինսկի խմբի 2019–ի ապրիլի և հունիսի խաղաղության պլանները, որ դու թաքցրել ես մեր ժողովրդից և բանակցելն ես անգամ գիտակցաբար մերժել, երկիրը նետելով կործանարար պատերազմի մեջ, որովհետև, ինչպես բացահայտում ես այս տարվա օգոստոսի 23-ի ուղերձումդ, քեզ պետք էր որդեգրել ռազմավարություն, որը կբերի մեզ «Ադրբեջանի հետ հաշտության և Թուրքիայի հետ երկխոսության»:
Ստացվում է` դու ի սկզբանե ծրագրել էիր Արցախի կործանումն ու պարտությունը հանուն այդ «բարձր» նպատակի:
Հրապարակի, որ բանավեճը կայանա: Չհրապարակելով այդ փաստաթուղթn անգամ այն բանից հետո, երբ Մինսկի խումբը ինքդ լուծարեցիր և այլևս գաղտնապահության որեևէ կապանք չկա` դու, հենց դո´ւ ես փախչում բանավեճից և ճիշտ ես անում, որովհետև ճշմարտության լույսի տակ բանավեճում ոչ մի շանս չունես:
Դու սերիական ստախոս ես. խաբել ես պատերազմից առաջ, խաբել ես պատերազմի ընթացքի մասին, խաբում ես նաև քո իբր բերած «խաղաղության» մասին:
Քո խոսքին հավատ չկա, հրապարակի 2019 թվականի փաստաթուղթը և բանավեճի կարիք չի լինի, որովհետև հրապարակման պահից ի վեր քո բանավիճելու ցանկությունը կվերանա ի սպառ և ընդմիշտ»,-ասվում է գրառման մեջ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբության իր էջում մի շարք հրապարակումներ է արել, արձագանքելով նախկին նախագահների քննադատությանը, և կրկին բարձրացնելով բանավեճի թեման։ «Հիմա էն ասեք, բանավեճի գալու՞ եք, թե ոչ»,–գրել է նա։

Заместитель председателя партии «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян прокомментировал публикации премьер-министра Никола Пашиняна, адресованные бывшим президентам Армении и его предложение провести публичные дебаты.
Зурабян назвал Пашиняна «серийным лжецом».
«Национальное бедствие, мошенник, тебе чётко сказали: обнародуй мирные планы Минской группы ОБСЕ от апреля и июня 2019 года, которые ты скрыл от народа и отказался обсуждать, сознательно втянув страну в катастрофическую войну. Ведь, как ты сам признался в своём послании от 23 августа этого года, тебе нужно было принять стратегию, ведущую к “примирению с Азербайджаном и диалогу с Турцией”.»
Он добавил: «Получается, что с самого начала ты сознательно планировал уничтожение Арцаха и поражение Армении ради этой “высокой цели”.»
«Обнародуй документы, чтобы состоялись настоящие дебаты. Ты сам распустил Минскую группу, и уже нет никаких ограничений по конфиденциальности. Следовательно, именно ты уклоняешься от дебатов. И правильно делаешь, потому что при свете правды у тебя нет ни единого шанса.»
«Ты серийный лжец. Лгал до войны, лгал о ходе войны, и продолжаешь лгать о якобы принесённом “мире”.»
«Твоим словам никто не верит. Опубликуй документы 2019 года, и тогда в дебатах уже не будет необходимости, потому что после их публикации твое желание спорить исчезнет навсегда», — заявил Зурабян.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян опубликовал серию постов на Facebook, отвечая на критику бывших президентов и вновь призывая их к публичным дебатам. «Так что, скажите, придёте на дебаты или нет?» — написал он.