ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀՀ կառավարության գերխնդիրն է հասնել Եվրամիության ստանդարտներին բոլոր բնագավառներում, միաժամանակ իշխանությունը հասկանում է՝ դրանից հետո էլ Հայաստանը կարող է չդառնալ ԵՄ անդամ։
Այսօր Երևանում ընթացող «Ժողովրդավարության ֆորում» միջոցառման շրջանակում կազմակերպված պանելային քննարկման ժամանակ նա հայտարարել է. «Մեր հիմնական խնդիրը ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանելն է, որովհետև երբ որ մենք էդ կետին հասանք, ընդունվենք՝ լավ, չընդունվեք՝ մենք մեր արդյունքը, մեր խնդիրը լուծել ենք, մենք մեր ստանդարտների հարցը լուծել ենք», գրում է Sputnik Արմենիան։
Վարչապետը պարզաբանել է, որ հաճախ է առաջանում հարց, թե արդյոք իրատեսական է Հայաստանի՝ ԵՄ անդամ դառնալը, սակայն կառավարության հիմնական առաքելությունն է ԵՄ մակարդակին հասնելը։
Մարտի 26-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է ԵՄ անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին օրինագիծը, որն առաջացրել է լուրջ բանավեճեր։
Հայաստանի կառավարության այս քայլին անդրադառնալով՝ Կրեմլում արձագանքել են, որ անհնար է միաժամանակ լինել Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության կազմում։ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը նշել է, որ Եվրամիությունն ու Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) միմյանց հետ անհամատեղելի են, և Ռուսաստանը օրենքի նախագծի քննարկումը դիտարկում է որպես ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու գործընթացի սկիզբ։ Նա Հայաստանի որոշումը համեմատել է «Տիտանիկի» տոմս ձեռք բերելու հետ։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что целью правительства является достижение стандартов Европейского союза, даже если это не приведёт к полноправному членству.
Выступая сегодня в Ереване на панельной дискуссии в рамках мероприятия «Форум демократии», Пашинян отметил: «Наша основная задача — соответствовать стандартам ЕС. Когда мы этого добьёмся, если нас примут — хорошо, если нет — мы всё равно решим свою задачу, вопрос наших стандартов», — цитирует его Sputnik Армения.
Премьер пояснил, что часто звучит вопрос о реалистичности вступления Армении в ЕС, однако основная миссия правительства — доведение страны до европейского уровня реформ.
26 марта Национальное собрание Армении во втором и окончательном чтении приняло законопроект о начале процесса присоединения к ЕС, что вызвало серьёзные споры.
Реагируя на этот шаг, в Кремле заявили, что невозможно одновременно быть членом как Евразийского экономического союза (ЕАЭС), так и Евросоюза. Вице-премьер России Алексей Оверчук отметил, что ЕС и ЕАЭС несовместимы, и расценил решение Еревана как начало выхода Армении из ЕАЭС. Он сравнил этот шаг с «покупкой билета на “Титаник”».