ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀՀ կառավարության գերխնդիրն է հասնել Եվրամիության ստանդարտներին բոլոր բնագավառներում, միաժամանակ իշխանությունը հասկանում է՝ դրանից հետո էլ Հայաստանը կարող է չդառնալ ԵՄ անդամ։
Այսօր Երևանում ընթացող «Ժողովրդավարության ֆորում» միջոցառման շրջանակում կազմակերպված պանելային քննարկման ժամանակ նա հայտարարել է. «Մեր հիմնական խնդիրը ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանելն է, որովհետև երբ որ մենք էդ կետին հասանք, ընդունվենք՝ լավ, չընդունվեք՝ մենք մեր արդյունքը, մեր խնդիրը լուծել ենք, մենք մեր ստանդարտների հարցը լուծել ենք», գրում է Sputnik Արմենիան։
Վարչապետը պարզաբանել է, որ հաճախ է առաջանում հարց, թե արդյոք իրատեսական է Հայաստանի՝ ԵՄ անդամ դառնալը, սակայն կառավարության հիմնական առաքելությունն է ԵՄ մակարդակին հասնելը։
Մարտի 26-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է ԵՄ անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին օրինագիծը, որն առաջացրել է լուրջ բանավեճեր։
Հայաստանի կառավարության այս քայլին անդրադառնալով՝ Կրեմլում արձագանքել են, որ անհնար է միաժամանակ լինել Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության կազմում։ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը նշել է, որ Եվրամիությունն ու Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) միմյանց հետ անհամատեղելի են, և Ռուսաստանը օրենքի նախագծի քննարկումը դիտարկում է որպես ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու գործընթացի սկիզբ։ Նա Հայաստանի որոշումը համեմատել է «Տիտանիկի» տոմս ձեռք բերելու հետ։

Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that the Armenian government’s strategic objective is to align the country with European Union standards across all sectors, even if that does not lead to EU membership.
Speaking at the Democracy Forum held in Yerevan today, he said: “Our main task is to meet EU standards. Once we reach that point, whether we're accepted or not, we will have achieved our goal. We’ll have resolved the issue of our standards.”
The prime minister explained that questions often arise about whether Armenia’s EU accession is realistic, but the government's main mission remains attaining EU-level reforms and benchmarks, Sputnik Armenia reported.
On March 26, Armenia’s National Assembly passed a bill in its second and final reading to begin the EU accession process, sparking intense debate.
Reacting to Armenia's move, the Kremlin stated that membership in both the EU and the Eurasian Economic Union (EAEU) is impossible. Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk remarked that the EU and EAEU are incompatible and described Armenia’s decision as the beginning of its exit from the EAEU. He likened the move to “buying a ticket on the Titanic.”