Երևանում անցկացվող Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի շրջանակում կազմակերպված պանելային քննարկման ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2018-ից հետո ՀՀ–ում համակարգային կոռուպցիա գոյություն չունի։
Նա հավելել է, որ կոռուպցիայի դեմ իրենց հետևողական պայքարը հաճախ օգտագործվում է իշխանության դեմ, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Հայաստանում նման բան չի եղել, որ գործող նախարարը որպես մեղադրյալ ներգրավվի, որ Քաղաքաշինության կոմիտեի գործող ղեկավարը ձերբակալվի կաշառքով, էլ չեմ ասում՝ ուրիշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Չի կարելի կոռուպցիայի դեմ պայքարն օգտագործել մեր դեմ. դա անազնիվ բան է: Էլ չեմ ասում, որ չի կարելի երկու վերնագրով մարդկանց կախաղաններ ենք հանում հրապարակումներում: Տենց ո՞նց կլինի: Բա դա ժողովրդավարությո՞ւն է, ժողովրդավարությունն այդպե՞ս է»,–ասել է նա։
Փաշինյանը նաև շեշտել է, որ եթե համակարգային կոռուպցիա լիներ, բոլոր կոռուպցիոն դեպքերից նա իր փայը պետք է ունենար:
«Ես չեմ կարող ձեզ հարցնել՝ ունե՞մ փայ, թե չունեմ, որովհետև ես գիտեմ՝ ունե՞մ փայ, թե՞ չունեմ: Եվ ես ձեզ ասում եմ՝ չկա, չի եղել և չի լինելու համակարգային կոռուպցիա Հայաստանում»,–ասել է նա։
Վերջում վարչապետը նշել է, որ թեև համակարգային կոռուպցիան վերացել է, առանձին կոռուպցիոն երևույթներ, ցավոք, կան աշխարհի շատ երկրներում։
«Իսկ կոռուպցիա, կոռուպցիոն ինչ-որ դրսևորումներ, ցավոք, աշխարհի շատ երկրներում կան: Գնումների համակարգը ինչքան էլ լավարկում ենք, անընդհատ պրոբլեմներ են ի հայտ գալիս»,- ասել է նա։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a panel discussion at the Armenian Democracy Forum in Yerevan that systemic corruption has not existed in Armenia since 2018.
He added that the government’s uncompromising stance on corruption is often unfairly used against it, 1lurer.am reported.
“In Armenia, never before had a sitting minister been indicted, or the acting head of the Urban Development Committee arrested for bribery, not to mention other senior officials. You cannot use the fight against corruption against us; that is dishonest. And you certainly cannot execute people with headlines in the media. How can that be democracy?” he said.
Pashinyan further argued that if systemic corruption still existed, he himself would have received a share from every major corruption case.
“I can’t ask you whether I have a share or not, I know the answer. And I tell you: there is no systemic corruption in Armenia, there hasn’t been, and there won’t be,” he stated.
The prime minister acknowledged, however, that isolated cases of corruption do occur, as in many other countries.
“Corruption, certain manifestations of it, unfortunately, exist in many countries around the world. No matter how much we improve the procurement system, new problems keep arising,” Pashinyan concluded.