ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է գալու ելույթով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի` ԵԽԽՎ-ի, աշնանային նստաշրջանում, որը նախատեսված է անցկացնել Ստրասբուրգում 2025 թվականի սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 3-ը։
ԵԽԽՎ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկվել են քննարկումներ Գազայի հատվածում լրագրողների կյանքի անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև Ռուսաստանի կողմից գերեվարված ուկրաինացի լրագրողների ազատ արձակման ջանքերn ուժեղացնելու անհրաժեշտության շուրջ, հայտնում է Factor.am-ը։
Նիստերին ելույթ ունենալու են Մալթայի նախագահ Միրիամ Սպիտերի Դեբոնոն, Մալթայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի և զբոսաշրջության նախարար, Նախարարների կոմիտեի նախագահ Իան Բորգը, ինչպես նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Բացի նրանցից, խորհրդարանականների առջև կխոսի նաև Ղազախստանի Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաևը՝ ներկայացնելով իր երկրի ժողովրդավարական բարեփոխումների վերաբերյալ քննարկումը։ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն անցկացնելու է հարցուպատասխանի հատուկ նիստ։

23 Сентябрь 2025 - 14:18 AMT
С 29 сентября по 3 октября 2025 года в Страсбурге пройдёт осенняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), в рамках которой запланировано выступление премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Согласно официальному сообщению ПАСЕ, в повестку заседаний включены обсуждения вопросов безопасности жизни журналистов в секторе Газа, а также необходимость активизации усилий по освобождению украинских журналистов, захваченных Россией, передаёт Factor.am.
С речами также выступят президент Мальты Мириам Спитери Дебоно, вице-премьер, министр иностранных дел и туризма Мальты и председатель Комитета министров Иан Борг, а также председатель Сената Казахстана Маулен Ашимбаев, который представит ход демократических реформ в своей стране.
Генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе проведёт специальную сессию вопросов и ответов.
В ходе заседаний также состоятся выборы нового генерального секретаря организации на ближайшие пять лет.