ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է գալու ելույթով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի` ԵԽԽՎ-ի, աշնանային նստաշրջանում, որը նախատեսված է անցկացնել Ստրասբուրգում 2025 թվականի սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 3-ը։
ԵԽԽՎ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկվել են քննարկումներ Գազայի հատվածում լրագրողների կյանքի անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև Ռուսաստանի կողմից գերեվարված ուկրաինացի լրագրողների ազատ արձակման ջանքերn ուժեղացնելու անհրաժեշտության շուրջ, հայտնում է Factor.am-ը։
Նիստերին ելույթ ունենալու են Մալթայի նախագահ Միրիամ Սպիտերի Դեբոնոն, Մալթայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի և զբոսաշրջության նախարար, Նախարարների կոմիտեի նախագահ Իան Բորգը, ինչպես նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Բացի նրանցից, խորհրդարանականների առջև կխոսի նաև Ղազախստանի Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաևը՝ ներկայացնելով իր երկրի ժողովրդավարական բարեփոխումների վերաբերյալ քննարկումը։ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն անցկացնելու է հարցուպատասխանի հատուկ նիստ։

Prime Minister Nikol Pashinyan is scheduled to address the autumn session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), taking place in Strasbourg from September 29 to October 3, 2025.
According to PACE’s official statement, the session’s agenda will include debates on protecting journalists’ safety in Gaza and on intensifying efforts to secure the release of Ukrainian journalists captured by Russia, Factor.am reported.
Other speakers include Maltese President Myriam Spiteri Debono, Malta’s Deputy Prime Minister and Foreign and Tourism Minister Ian Borg, who chairs the Committee of Ministers, and Kazakhstan’s Senate Speaker Maulen Ashimbayev, who will present his country’s democratic reforms.