ԴՕԿ կուսակցությունը հաղորդագրություն է տարածել, արձագանքելով համացանցում շրջանառվող տեսանյութին, որտեղ Վարդան Ղուկասյանն ասում է՝ վերադարձել է իր նախկին ապրելավայր ու սուրճ է խմում ԱՄՆ-ում։
Նշվում է, որ տարածվող տեսանյութը հին է։
«Համացանցում հայտնված տեսանյութը, որտեղ երևում է Վարդան Ղուկասյանը, իրականում նոր չէ․ այն նկարահանվել է մեկ տարի առաջ։ Խնդրում ենք բոլոր լրատվական հարթակներին և օգտատերերին հրապարակելիս պարտադիր նշել, որ տեսանյութը հին է։ Սա անհրաժեշտ է, որպեսզի մարդիկ չմոլորվեն և փաստերը ճիշտ ընկալվեն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Կուսակցությունը շեշտել է, որ սեպտեմբերի 12-ը եղել է միայն այն ժամկետը, որը դատավորը սահմանել էր կողմերի համար՝ գրավոր դիրքորոշումներ ներկայացնելու նպատակով։
«Սեպտեմբերի 12-ը միայն այն ժամկետն էր, որը դատավորը տվել էր կողմերին՝ գրավոր դիրքորոշումներ ներկայացնելու համար։ Դատավճիռը որոշում և հրապարակում է միայն դատարանը, և դրա օրը նախապես որևէ մեկը չի կարող ասել։
Այս պահին վճիռ չկա։ Երբ այն լինի, մենք անմիջապես կհայտնենք»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ Մաքսային և միգրացիայի վարչության տեղեկությունների համաձայն՝ Ղուկասյանը ձերբակալվել է փետրվարի 20-ին՝ միգրացիոն կանոնների խախտման համար։ Ըստ ամերիկյան կողմի՝ նա 2022 թվականի փետրվարի 19-ին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն չի լքել երկիրը նախատեսված ժամկետում։
Բացի միգրացիոն կարգի խախտումից, դատարանը պետք է քննի նաև Հայաստանի գլխավոր դատախազության 2023 թվականին ներկայացրած միջնորդությունը՝ Ղուկասյանին արտահանձնելու վերաբերյալ։

The DOC party issued a statement regarding a video circulating online that shows Vardan Ghukasyan, claiming he had returned to his former residence and was drinking coffee in the United States.
The party clarified that the footage is not recent.
“The video showing Vardan Ghukasyan is not new; it was filmed a year ago. We urge all media outlets and users to note this when sharing, so that people are not misled and facts are understood correctly,” the statement said.
The party also explained that September 12 was only the deadline set by the judge for the parties to submit written positions.
“September 12 was merely a deadline for written submissions. The verdict will be decided and published solely by the court, and no one can know the date in advance. At this moment, there is no ruling. Once it is issued, we will immediately announce it,” the statement added.
According to U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE), Ghukasyan was arrested on February 20 for immigration violations. He had entered the United States on February 19, 2022, but failed to leave within the permitted timeframe. In addition to the immigration case, the court must also review Armenia’s 2023 request for his extradition.