Հասարակական գործիչ Էդգար Ղազարյանը արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գրառմանը, որտեղ նա գրել էր. «ՏՊԼ, ՍՔ եւ ՌՍ, բա որ ես եմ Հայաստանը պատերազմի մեջ ներքաշել, բա 2018–ի դրությամբ ՀՀ 18 տարեկան զինվորը ի՞նչ գործ ուներ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս»։
Ղազարյանը նշել է, որ «ըստ Փաշինյանի հայտարարությունների՝ իրենք ամբողջ ընտանիքով ռազմական հանցագործներ են», գրում է «Փաստինֆոն»։
«Ապրիլյան պատերազմից հետո կամավորական ջոկատի կազմում՝ Մարտակերտի շրջանում, ՊԲ –ի հրամանատարության ներքո Նիկոլ Փաշինյանը իրականացրել է մարտական առաջադրանք։ Որպես Հայաստանի վարչապետ իրականացրել է բազմաթիվ այցելություններ Արցախի Հանրապետություն, որպես վարչապետ ՀՀ-ում ընդունել է Արցախի նախագահին, նրա հետ միջոցառումների է մասնակցել, իր որդին ծառայել է Արցախի ՊԲ-ում, ընդ որում կամավոր հիմունքներով, այսինքն, դիմում է գրել, որ ցանկանում է կամավոր ծառայել Արցախում։
44-օրյա պատերզմի ընթացքում ինքը մարտակոչեր է հնչեցրել, ռազմական գործողությունները ծավալվել են Արցախում, բայց ինքը Հայաստանում արտակարգ դրություն մտցնելու մասին որոշում է կայացրել և hայտարարել է համընդհանուր զորահավաք։ 2020 թ-ի հոկտեմբերի 6-ին մեկնել է Արցախ, այցի ընթացքում գտնվել է ՊԲ հրամանատարաշտաբային կետում, մասնակցել է պատերազմական գործողությունների ղեկավարման վերաբերյալ որոշումների կայացման գործընթացին։
Իր կինը պատերազմի ընթացքում ստեղծել է կամավորական ջոկատ, ղեկավարել է այդ ջոկատը և իրականացրել է մարտական առաջադրանք։ Այսինբքն, ըստ իր այսօրվա հայտարարությունների՝ իրենք ամբողջ ընթացքում ռազմական հանցագործներ են։
Մինչդեռ ոչ Լևոն-Տեր-Պետրոսյանի, ոչ մյուս նախագահների գործողություններում հակասահմանադրական ու հակաօրինական ոչ մի բան չկա»,–ասել է Ղազարյան
ը։ Ինչ վերաբերում է Ալմաթիի հռչակագրին, ապա ըստ Ղազարյանի, դա անկախություն ձեռք բերած ՀՀ–ի որոշումն է՝ միանալ ԱՊՀ –ին, որը ստեղծվել է ոչ թե Ալմաթիի հռչակագրով այլ ավելի շուտ։
«Հայաստանն ընդամենը այդ փաստաթղթով անդամակցել է այդ կազմակերպությանը։ Դրանից հետո Հայաստանն անդամակցել է մի շարք այլ կազմակերպություններին՝ ՀԱՊԿ-ին, ՄԱԿ-ին, և ամեն կազմակերպության անդամակցությունը չի նշանակում որևէ խնդիր ՀՀ-ի համար»,-ասել է Ղազարյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբության իր էջում մի շարք հրապարակումներ է արել, արձագանքելով նախկին նախագահների քննադատությանը, և կրկին բարձրացնելով բանավեճի թեման։ Փաշինյանը նախկին նախագահներին մեղադրել է ՀՀ–ին պատերազմում ներքաշելու մեջ։ Նա գրել է. «Բանավեճը կարող ենք «Երևան-Կենտրոնի» իմ նախկին խցում կազմակերպել, որ բոլորիդ հարմար լինի»։ Այնուհետև հավելել է, թե «բա ձեր թոռներին ու զավակներին ինչու՞ չէիք ուղարկում խաղաղության գոտի, պատասխանեք՝ ՏՊԼ, ՍՔ և ՌՍ»։

Общественный деятель Эдгар Казарян прокомментировал публикацию премьер-министра Никола Пашиняна в Facebook, где тот задал вопрос: если именно он втянул Армению в войну, то что делали армянские солдаты за пределами суверенной территории страны до 2018 года.
По словам Казаряна, логика премьера ведет к выводу, что «они всей семьей — военные преступники», пишет Pastinfo.
Он напомнил, что после апрельской войны Пашинян лично выполнял боевые задания в Мартакерте в составе добровольческого отряда под командованием Армии обороны Арцаха. Уже будучи премьером, он неоднократно посещал Арцах, принимал его президента в Ереване, а его сын служил в Армии обороны Арцаха на добровольной основе, написав заявление с просьбой служить именно там.
Во время 44-дневной войны Пашинян объявил всеобщую мобилизацию, выступал с призывами к оружию, а 6 октября 2020 года прибыл в Арцах, где находился в штабе Армии обороны и участвовал в процессе принятия решений. Его супруга, по словам Казаряна, также создала и возглавила добровольческий отряд, выполнявший боевые задачи.
«Получается, что исходя из его же собственных слов, они все это время были военными преступниками», — отметил он.
Казарян добавил, что ни в действиях Левона Тер-Петросяна, ни других президентов Армении не было ничего антиконституционного или незаконного.
Касаясь Алма-Атинской декларации 1991 года, он подчеркнул, что Армения лишь использовала её для вступления в СНГ, которое было создано раньше. «Позже Армения присоединилась и к другим организациям — ОДКБ, ООН, и членство в каждой из них никогда не означало проблемы для страны», — сказал он.
Ранее Пашинян обвинил трёх экс-президентов в том, что именно они втянули Армению в войну, и предложил провести дебаты в своей бывшей камере. В ответ 21 сентября первый президент Левон Тер-Петросян заявил, что Пашинян уже обеспечил себе «позорное место» среди предателей армянского народа, отметив, что его «одержимость и наглость не знают границ».