Բելգիայի Թագուհի Մաթիլդան հոկտեմբերի 13-15-ը աշխատանքային այցով կլինի Հայաստանում՝ որպես ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների պաշտպան։Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել Բելգիայի թագավորական պալատի մամուլի ծառայությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ըստ հաղորդագրության՝ այցը դառնալու է հնարավորություն՝ ընդգծելու Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի կարևորությունը, ինչպես նաև Հայաստանում տարբեր ոլորտներում գործող նախաձեռնությունների շուրջ ուղիղ երկխոսություն ծավալելու համար։ Դրանց թվում են նորարարությունը, սոցիալական ներառումը, առողջապահությունը, կրթությունն ու շրջակա միջավայրի պահպանումը։
«Այս այցը հնարավորություն կընձեռի ընդգծել Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի կարևորությունը և ուղիղ երկխոսություն հաստատելու հայ հասարակության բազմաթիվ դերակատարների հետ, որոնք ներգրավված են նորարարության, սոցիալական ներառման, առողջապահության, կրթության և շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտներում»,-ասված է մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Թագուհին նախատեսում է հանդիպել Երևանի պետական համալսարանի ուսանողների հետ՝ զրուցելու նրանց տեսակետների մասին, որոնք առնչվում են կայուն զարգացման նախաձեռնություններին։ Այցի շրջանակում Մաթիլդան այցելելու է նաև «ԹՈՒՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն։
Թագուհու ծրագրի առանցքում են լինելու բնապահպանական հարցերը։ Նա այցելելու է Գեղարքունի մարզ, մասնավորապես՝ Սևանա լճի տարածք՝ կապված 2026 թվականին Կենսաբազմազանության COP-17 համաժողովը հյուրընկալելու Հայաստանի պատրաստակամության հետ։
Թագուհին ծանոթանալու է My Forest Armenia կազմակերպության կողմից իրականացվող անտառապատման նախաձեռնությանը, որը նպատակ ունի կանխել անապատացման գործընթացը և մեղմել կլիմայի փոփոխության վնասակար ազդեցությունները։
Նրա այցի ընթացքում նախատեսվում է այցելություն մանկապարտեզ, որը մասնագիտացած է հատուկ կրթական կարիքներ ունեցող երեխաների աջակցման գործում։
Թագուհին Հայաստան այցելության ընթացքում անդրադառնալու է նաև փախստականների սոցիալ-տնտեսական ներառման հարցերին։
Նախատեսված են նաև բարձր մակարդակի հանդիպումներ Հայաստանի ղեկավարության հետ՝ նպատակ ունենալով քննարկել Կայուն զարգացման նպատակների իրագործման ընթացքը, երկրի առաջնահերթությունները և առկա մարտահրավերները՝ 2030 թվականի տեսլականի համատեքստում։

Queen Mathilde of Belgium will visit Armenia on October 13–15 in her capacity as an advocate for the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs). The announcement was made by the Belgian Royal Palace's press service, according to Armenpress.
The visit aims to highlight the importance of the 2030 Agenda for Sustainable Development and foster direct dialogue on various initiatives underway in Armenia. These include innovation, social inclusion, healthcare, education, and environmental protection.
“This visit will provide an opportunity to emphasize the importance of the 2030 Agenda and engage directly with multiple stakeholders in Armenian society involved in innovation, social inclusion, health, education, and environmental sustainability,” the statement reads.
During her visit, the Queen plans to meet with students at Yerevan State University to hear their perspectives on sustainable development initiatives. She will also tour the TUMO Center for Creative Technologies.
Environmental issues will be central to the Queen's itinerary. She is scheduled to travel to Gegharkunik Province, including the Sevan Lake area, in connection with Armenia’s bid to host the COP-17 Biodiversity Conference in 2026.
Queen Mathilde will learn about the reforestation project by My Forest Armenia, which aims to combat desertification and mitigate the harmful effects of climate change.
Her visit will also include a stop at a kindergarten that supports children with special educational needs.
In addition, she is expected to address the socio-economic integration of refugees during her stay.
High-level meetings with Armenian leadership are also planned to discuss the progress, priorities, and challenges related to the implementation of the Sustainable Development Goals in the context of the 2030 vision.