ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Մատենադարանում՝ իր 80-ամյակին նվիրված գիտաժողովից առաջ, լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից առաջարկված բանավեճին՝ ընդգծելով, որ եթե Փաշինյանը հրապարակի Ղարաբաղի մասին բոլոր փաստաթղթերը, վեճը վերջացած կլինի։
«Թող հրապարակի Ղարաբաղի մասին բոլոր փաստաթղթերը, որոնք իր ձեռք տակ են։ Այդ մասին հարյուր անգամ ասել եմ։ Եթե հրապարակի, վեճն արդեն վերջացած կլինի, քանի որ ամեն ինչ այնտեղ ասված է»,– ընդգծել է ՀՀ առաջին նախագահը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Դիտարկմանը, որ Փաշինյանն ամեն ինչ մանիպուլացնում է ու անգամ եթե հրապարակի այդ փաստաթղթերը, մեղքը, միևնույնն է, էլի Տեր–Պետրոսյանի վրա է գցելու, ՀՀ առաջին նախագահն անվրդով արձագանքեց. «Թող գցի»
Հարցին, թե արդյոք Փաշինյանը համարվում է իր «հոգեզավակը», Տեր-Պետրոսյանն արձագանքեց, որ նման հայտարարություն ինքը երբեք չի արել․ «Դա ուրիշներն են ասում, ես ասե՞լ եմ, որ նա իմ հոգեզավակն է։ 2008 թվին իմ կողքն այնքան մարդ էր կանգնած…Այն ժամանակ իրենք բոլորը, այդ թվում` Նիկոլը, շատ լավ էլ աշխատեցին»։
Նա նաև անդրադարձել է 2018 թվականի իր կողմից կատարված գնահատականներին՝ նշելով, որ իր մեկնաբանությունը հեղափոխության վերաբերյալ եղել է իրադարձությանը տրված բնական արձագանք։
«2018 թվականի հեղեղն էլ ինչպես պիտի գնահատեի, դա այնպիսի մի փոթորիկ էր… Մարդը հաջողեց, ու դա պետք է գնահատես. ինչ նպատակ դրել էր, հասավ։ Լավ ու վատ չեմ ասում (խոսքը նախկին իշխանություններից ազատվելու մասին էր–խմբ.)»,– ընդգծել է Տեր–Պետրոսյանը։
ՀՀ առաջին նախագահը նշել է, որ Փաշինյանն ինքն է փոշիացրել Ղարաբաղյան կարգավորման բոլոր հնարավոր փուլային և փաթեթային մոտեցումները՝ Ստեփանակերտում արված իր հայտարարությամբ՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», ինչը, ըստ Տեր-Պետրոսյանի, հանգեցրել է պատերազմի։
Նա շեշտել է, որ վարչապետ Փաշինյանի խաղաղության օրակարգը որևէ աղերս չունի իր կողմից տարիներ առաջ առաջ քաշված մոտեցումների հետ։
«Ոչ մի կապ չունեն Ղարաբաղյան` իմ ու իր վարած քաղաքականությունները, բացարձակապես ոչ մի կապ չունեն»,– վստահեցրեց նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր գրառումներով ՀՀ նախկին 3 ղեկավարին կրկին մեղադրել է ընտրությունները կեղծելու, Հայաստանի 3–րդ հանրապետությունն անդունդի մեջ ներքաշելու մեջ։ Փաշինյանը մեղադրել է ՀՀ նախագահներին 18–ամյա զինվորներին ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրս սահման պահել ստիպելու համար։ Վարչապետը կրկին հրավիրել է նախագահների բանավեճի։ ՀՀ երեք նախագահների գրասենյակները կոշտ են արձագանքել։

Speaking to reporters at Matenadaran ahead of a conference marking his 80th birthday, Armenia’s first president Levon Ter-Petrosyan addressed Prime Minister Nikol Pashinyan’s proposal for a debate. He said the dispute would be resolved if Pashinyan published all documents related to Nagorno-Karabakh.
“Let him publish every document on Karabakh that he has. I’ve said this a hundred times. If he does, the argument will be over, because everything is already written there,” Ter-Petrosyan stated, according to Sputnik Armenia.
Asked about accusations that Pashinyan manipulates facts and would still shift blame onto him, Ter-Petrosyan replied calmly: “Let him.”
On whether Pashinyan is his “spiritual successor,” Ter-Petrosyan responded: “I never said that. Others say it. Did I ever call him my protégé? In 2008, many stood by me, including Nikol. At the time, they all worked well.”
He also revisited his 2018 comments on the Velvet Revolution, saying his reaction then was a natural response to events. “How else could I evaluate that wave? It was a storm. The man succeeded, and you must acknowledge that. He achieved what he aimed for, i.e., removing the old authorities. I wasn’t judging it as good or bad,” he noted.
According to Ter-Petrosyan, Pashinyan himself destroyed all possibilities for phased or comprehensive Karabakh settlement by declaring in Stepanakert that “Artsakh is Armenia,” which he said directly led to war.
He underlined that Pashinyan’s peace agenda has nothing in common with the approaches he himself once advanced. “There is absolutely no connection between my Karabakh policy and his,” he insisted.
Recently, Prime Minister Pashinyan again accused Armenia’s three former presidents of election fraud and dragging the country into crisis, while also blaming them for forcing 18-year-old soldiers to guard borders outside sovereign Armenia. He invited them to a public debate, but all three presidential offices responded harshly. In turn, on September 21, Ter-Petrosyan wrote that Pashinyan had already secured “his dishonorable place on the plaque of infamous traitors,” accusing the prime minister of obsession and arrogance without limits.