Սեպտեմբերի 22-ին Չինաստանի դեսպանությունը Պեկինի China World հյուրանոցում կազմակերպել է պաշտոնական ընդունելություն՝ նվիրված ՀՀ անկախության 34-րդ տարեդարձին։
Միջոցառմանը մասնակցել են «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, ինչպես նաև Չինաստանի պետական կառույցների ներկայացուցիչներ, տարբեր երկրների Պեկինում հավատարմագրված դեսպաններ ու միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, հասարակական ոլորտի ճանաչված գործիչներ և Չինաստանում բնակվող ու սովորող հայեր։
Չինական կողմից պատվավոր հյուրի կարգավիճակով մասնակցել է ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարարության Կոմունիստական կուսակցության կոմիտեի անդամ, ԱԳ նախարարի տեղակալ Լյու Բինը։ Չինաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Լյու Բինը իր ելույթում ջերմորեն շնորհավորել է ՀՀ անկախության տոնը՝ նշելով, որ Չինաստանը անկեղծորեն ուրախ է Հայաստանի գրանցած առաջընթացով։
«Չինաստանը՝ որպես լավ բարեկամ և գործընկեր, անկեղծորեն ուրախ է Հայաստանի գրանցած առաջընթացով»,– հայտարարել է Լյու Բինը՝ ընդգծելով, որ Պեկինը պատրաստ է խորացնել հարաբերությունները, դիտարկելով ռազմավարական գործընկերությունը որպես նոր հնարավորություն՝ ամրապնդելու քաղաքական վստահությունն ու ընդլայնելու փոխշահավետ համագործակցությունը։
ՀՀ անկախության տոնի կապակցությամբ իր ողջույնի խոսքում ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպան Վահե Գևորգյանը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է դիվանագիտական կապերի բազմազանեցումն ու հավասարակշռումը՝ ելնելով միջազգային հարաբերությունների հիմնարար սկզբունքներից ու խաղաղ համակեցության գաղափարից։
Դեսպանը հիշեցրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի միջև Թիենծին քաղաքում կայացած հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված համաձայնությունը՝ հայ-չինական հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ այդ հայտարարությունը վկայում է երկկողմ հարաբերությունների խորացման և միմյանց ռազմավարական աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամության մասին։
Ըստ դեսպանի՝ համատեղ հայտարարությունն ամփոփում է հայ-չինական համագործակցության արդյունքները և ձևակերպում նոր հավակնոտ նպատակներ, որոնք կոչված են հարաբերություններին նոր իմաստ և հեռանկար հաղորդելու։ Վահե Գևորգյանը նաև հատուկ ընդգծել է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունների շրջանակում գործընկերության կարևորությունը։
Միջոցառման պաշտոնական հատվածից հետո հնչել են երաժշտական կատարումներ՝ Պեկինում անցկացվող Արամ Խաչատրյանի անվան պատանեկան միջազգային մրցույթի հաղթողների կատարմամբ, ինչին հաջորդել է հյուրասիրություն։

On September 22, the Armenian Embassy in China held a reception at the China World Hotel in Beijing to mark the 34th anniversary of Armenia’s independence.
The event was attended by Anna Hakobyan, Executive Director of the My Step Foundation and spouse of Armenia’s prime minister, along with representatives of Chinese state institutions, ambassadors accredited in Beijing, heads of international organizations, diplomats, public figures, and members of the Armenian community in China.
China was represented by Deputy Foreign Minister Liu Bin, who warmly congratulated Armenia on its national holiday. “China, as a good friend and partner, sincerely welcomes Armenia’s progress,” he said, stressing that Beijing is prepared to expand cooperation by treating the strategic partnership as an opportunity to strengthen political trust and broaden mutually beneficial ties.
Armenia’s Ambassador to China, Vahe Gevorgyan, noted that diversifying and balancing diplomatic relations, based on fundamental principles of international law and peaceful coexistence, remains a key priority of Armenia’s foreign policy.
He recalled the agreement reached between Prime Minister Nikol Pashinyan and Chinese President Xi Jinping during their meeting in Tianjin to elevate Armenian-Chinese ties to a strategic partnership, underlining this as proof of both sides’ readiness to deepen cooperation and provide mutual strategic support.
According to the ambassador, the joint declaration both summarizes the results of Armenian-Chinese cooperation and sets new ambitious goals, giving bilateral relations renewed meaning and perspective. He also emphasized the importance of cooperation within the frameworks of China’s “Belt and Road” initiative and Armenia’s “Crossroads of Peace” program.
The event concluded with musical performances by winners of the Aram Khachaturian Youth International Competition, followed by a reception.