Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Մոնղոլիայի ԱԳ նախարար Բատմունխ Բատցեցեգի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում կոնկրետ նախաձեռնությունների կյանքի կոչման հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Բատմունխ Բատցեցեգը ստորագրել են «Մոնղոլիայի կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև դիվանագիտական և պաշտոնական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագրի պահանջից ազատելու մասին» համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին արձանագրություն:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտի հետագա ընդլայնման, ոլորտային համագործակցության ներուժի առավելագույնս իրացման հարցում առկա պատրաստակամությունն ու նախադրյալները։
Հայաստանի և Մոնղոլիայի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել բազմակողմ հարթակներում, այդ թվում՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության հարցերի շուրջ։

24 сентября в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с главой МИД Монголии Батмунхом Батцэцэгом. Стороны обсудили вопросы расширения двусторонних отношений и реализации конкретных инициатив в сферах взаимного интереса.
В ходе встречи Мирзоян и Батцэцэг подписали протокол о внесении изменений в соглашение между правительствами Армении и Монголии о взаимном освобождении от визового режима для владельцев дипломатических и служебных паспортов.
Мирзоян подчеркнул готовность Армении к дальнейшему расширению договорно-правовой базы и реализации потенциала отраслевого сотрудничества.
Главы внешнеполитических ведомств также обменялись мнениями по вопросам взаимодействия на многосторонних площадках, включая Шанхайскую организацию сотрудничества.