Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին մեղավոր ճանաչելու մասին դատական որոշմանը։
Նշվում է, որ «արդարադատությունը կամայական է և անթաքույց ծառայեցվում է քաղաքական քինախնդրությանը»։
«Տ․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ակնհայտ շինծու մեղադրանքներով մեղավոր ճանաչելու դատարանի այսօրվա վերդիկտը լրջագույն հարված հասցրեց Հայաստանում արդարադատությանը և արդարադատության մարմինների հեղինակությանը:
Երկրում շարունակ սերմանվող ատելության և բռնաճնշումների պայմաններում կայացված ամոթալի այս դատական ակտը հերթական անգամ հաստատեց, որ ՀՀ-ում դատաիրավական համակարգն ամբողջությամբ կախվածության մեջ է քաղաքական իշխանության կամքից։
Ցավալի է արձանագրել, որ հայրենի մեր երկրում արդարադատությունն ընտրողական է և կամայական որոշումներով անթաքույց ծառայեցվում է քաղաքական քինախնդրությանը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է ապօրինի այս գործընթացը և օրենքով սահմանված բոլոր հնարավորություններն օգտագործելու է՝ հասնելու Միքայել արքեպիսկոպոսի հանդեպ արդարության վերականգնմանը:
Աղոթում ենք, որ Տերը զորացնի, ամուր ու անկոտրում պահի Միքայել և Բագրատ արքեպիսկոպոսներին, ազգային մեծանուն բարերար տիար Սամվել Կարապետյանին և ազատությունից ապօրինաբար զրկված բոլոր անձանց։
«Արդար է Տերը, արդարություն է սիրում, ճշմարտությանն է նայում երեսը Նրա» (Սաղմ.10․8)»,–ասվում է Մայր Աթոռի հայտարարության մեջ։
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դատարանի կողմից ճանաչվել է մեղավոր։ Նա կմնա կալանքի տակ։
Վերդիկտից հետո երկշաբաթյա ժամկետում դատարանը նշանակում է լրացուցիչ դատալսումներ՝ դատավճիռ կայացնելու համար։ Մեղադրական վերդիկտի դեպքում դատարանը քննարկման առարկա է դարձնում մեղադրյալի նկատմամբ պատիժ նշանակելու հարցը: Այսինքն՝ երկշաբաթյա ժամկետում կորոշվի նաև Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պատժի հարցը:

Святой Эчмиадзин выступил с заявлением в связи с решением суда, признавшего архиепископа Микаэла Аджапахяна виновным.
«Правосудие стало произвольным и открыто используется в целях политической мести», — говорится в заявлении.
«Сегодняшний вердикт по делу архиепископа Микаэла Аджапахяна, вынесенный на основании явно сфабрикованных обвинений, стал серьезнейшим ударом по правосудию в Армении и авторитету судебной системы.
Этот позорный судебный акт, принятый в условиях продолжающегося посева ненависти и репрессий в стране, в очередной раз подтвердил полную зависимость судебно-правовой системы Армении от политической воли.
Печально констатировать, что в нашей стране правосудие носит выборочный характер и служит политическим расправам через произвольные решения.
Церковь решительно осуждает этот незаконный процесс и будет использовать все предусмотренные законом механизмы для восстановления справедливости в отношении архиепископа Микаэла.
Мы молимся о том, чтобы Господь укрепил, защитил и придал сил архиепископам Микаэлу и Баграту, благотворителю Самвелу Карапетяну и всем незаконно лишённым свободы лицам.
«Ибо праведен Господь, любит правду; лица Его узрит праведник» (Пс. 10:8)», — говорится в заявлении.
Глава Ширакской епархии, архиепископ Микаэл Аджапахян, признан виновным судом и останется под арестом. В течение двух недель пройдут дополнительные слушания для вынесения приговора.