Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին մեղավոր ճանաչելու մասին դատական որոշմանը։
Նշվում է, որ «արդարադատությունը կամայական է և անթաքույց ծառայեցվում է քաղաքական քինախնդրությանը»։
«Տ․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին ակնհայտ շինծու մեղադրանքներով մեղավոր ճանաչելու դատարանի այսօրվա վերդիկտը լրջագույն հարված հասցրեց Հայաստանում արդարադատությանը և արդարադատության մարմինների հեղինակությանը:
Երկրում շարունակ սերմանվող ատելության և բռնաճնշումների պայմաններում կայացված ամոթալի այս դատական ակտը հերթական անգամ հաստատեց, որ ՀՀ-ում դատաիրավական համակարգն ամբողջությամբ կախվածության մեջ է քաղաքական իշխանության կամքից։
Ցավալի է արձանագրել, որ հայրենի մեր երկրում արդարադատությունն ընտրողական է և կամայական որոշումներով անթաքույց ծառայեցվում է քաղաքական քինախնդրությանը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է ապօրինի այս գործընթացը և օրենքով սահմանված բոլոր հնարավորություններն օգտագործելու է՝ հասնելու Միքայել արքեպիսկոպոսի հանդեպ արդարության վերականգնմանը:
Աղոթում ենք, որ Տերը զորացնի, ամուր ու անկոտրում պահի Միքայել և Բագրատ արքեպիսկոպոսներին, ազգային մեծանուն բարերար տիար Սամվել Կարապետյանին և ազատությունից ապօրինաբար զրկված բոլոր անձանց։
«Արդար է Տերը, արդարություն է սիրում, ճշմարտությանն է նայում երեսը Նրա» (Սաղմ.10․8)»,–ասվում է Մայր Աթոռի հայտարարության մեջ։
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դատարանի կողմից ճանաչվել է մեղավոր։ Նա կմնա կալանքի տակ։
Վերդիկտից հետո երկշաբաթյա ժամկետում դատարանը նշանակում է լրացուցիչ դատալսումներ՝ դատավճիռ կայացնելու համար։ Մեղադրական վերդիկտի դեպքում դատարանը քննարկման առարկա է դարձնում մեղադրյալի նկատմամբ պատիժ նշանակելու հարցը: Այսինքն՝ երկշաբաթյա ժամկետում կորոշվի նաև Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պատժի հարցը:

The Mother See of Holy Etchmiadzin has issued a strong statement in response to the court ruling finding Archbishop Mikael Ajapahyan guilty.
According to the statement, "justice has become arbitrary and is openly being used for political revenge."
“The court's verdict against Archbishop Mikael Ajapahyan based on blatantly fabricated accusations is a severe blow to justice in Armenia and to the credibility of its judicial institutions.
This shameful ruling, issued amid a climate of hatred and repression, once again confirms that Armenia’s judiciary is entirely subordinate to the will of political authorities.
It is deeply regrettable that justice in our homeland is selective and serves political vendettas through arbitrary rulings.
The Mother See of Holy Etchmiadzin strongly condemns this unlawful process and will use all legal avenues to seek justice for Archbishop Mikael Ajapahyan.
We pray for the Lord to strengthen and protect Archbishop Mikael, Archbishop Bagrat, benefactor Samvel Karapetyan, and all individuals unjustly deprived of their freedom.
‘For the Lord is righteous, he loves justice; the upright will see his face’ (Psalm 10:8),” the statement said.
Archbishop Mikael Ajapahyan, head of the Shirak Diocese, has been found guilty and will remain in custody. Within two weeks, additional hearings will be held to determine his sentence.