ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լիբանանի արտգործնախարար և էմիգրանտների հարցերով նախարար Յուսեֆ Ռաջիի հետ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Անդրադարձ է արվել Մերձավոր Արևելքում վերջին իրադարձություններին։
Զրույցի ընթացքում կողմերը շեշտել են Հայաստանի և Լիբանանի միջև ձևավորված ավանդական բարեկամության հիման վրա երկկողմ համագործակցության խորացման պատրաստակամությունը։
Արարատ Միրզոյանն ու Յուսեֆ Ռաջին նաև կարծիքներ են փոխանակել տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված համաձայնությունների մանրամասները՝ ընդգծելով դրանց հիմնարար սկզբունքները, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցությունների իրականացման միջոցով ստեղծվող նոր հնարավորությունները։
Ֆրանսիան միացել է մի շարք արևմտյան երկրներին՝ ճանաչելով Պաղեստինի պետությունը։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ասել է, որ սա արվում է «հանուն խաղաղության»։Սեպտեմբերի սկզբին ՄԱԿ-ի 142 անդամ պետություններ ընդունել են Նյու Յորքի հռչակագիրը՝ բանաձև, որն աջակցում է երկպետական լուծման քայլերին և կոչ է անում ստեղծել առանց Համասի պաղեստինյան կառավարություն։
2024–ի հունիսի 21–ին ՀՀ–ն ճանաչել է Պաղեստինի պետությունը։ Պաղեստինը շնորհակալությամբ, Իսրայելը կոշտ քննադատությամբ է արձագանքել Պաղեստինի պետությունը ճանաչելու Հայաստանի որոշմանը:

On the sidelines of the 80th session of the UN General Assembly, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Lebanon’s Minister of Foreign Affairs and Emigrants, Youssef Raji, the Armenian MFA reported.
The discussion covered recent developments in the Middle East.
Both sides underscored their readiness to deepen bilateral cooperation, building on the strong foundations of traditional friendship between Armenia and Lebanon.
Mirzoyan and Raji also exchanged views on ongoing regional developments. Minister Mirzoyan outlined the details of the August 8 agreements, emphasizing their core principles and the new opportunities emerging through the implementation of the Trump Route for International Peace and Prosperity communications initiative.
France has joined several Western nations in recognizing the State of Palestine. President Emmanuel Macron said the move aims to support peace. In early September, 142 UN member states adopted the New York Declaration, a resolution supporting steps toward a two-state solution and calling for a Palestinian government without Hamas. On June 21, 2024, Armenia officially recognized the State of Palestine. The move was welcomed by Palestine and strongly criticized by Israel.