Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման եվրոպական կենտրոնի (ECDC) ուսումնասիրությունները հաստատվել են դեղակայուն Candidozyma auris սնկի արագ տարածումը եվրոպական հիվանդանոցներում: ECDC–ն կոչ է անում անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել։
Վարակը լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում պացիենտների և առողջապահական համակարգերի համար: Դեպքերի թիվն աճում է, բռնկումների մասշտաբները մեծանում են, և մի քանի երկրներ հայտնում են շարունակական տեղական վարակի փոխանցման մասին: Արդյունքներն ընդգծում են վարակի վաղ հայտնաբերման և փոխանցման դեմ պայքարի կարևորությունը՝ արագ տարածումից խուսափելու համար, հայտնում է ԵՊԲՀ «Հերացի» ազգային գիտահետազոտական կենտրոնը։
Candidozyma auris սունկն առողջապահական հաստատություններում տարածվելու միտում ունի, հաճախ դրսևորում է կայունություն հակասնկային բուժման միջոցների նկատմամբ և կարող է առաջացնել ծանր բարդություններ ունեցող պացիենտների մոտ վտանգավոր վարակներ։ Այն ունակ է պահպանվել տարբեր մակերեսների և բժշկական սարքավորումների վրա, ինչպես նաև հեշտությամբ փոխանցվում է հիվանդներից մեկից մյուսին՝ ինչը զգալիորեն բարդացրել է վարակի վերահսկումը։
2013-2023 թվականներին Եվրամիության երկրները գրանցել են ավելի քան 4000 դեպք, ընդ որում՝ 2023-ին վարակների թիվը կտրուկ աճել է 18 երկրներում՝ հասնելով 1346-ի։ Հիմնական բռնկումներն արձանագրվել են Իսպանիայում, Հունաստանում, Իտալիայում, Ռումինիայում և Գերմանիայում, որոնք կազմել են վերջին տասնամյակի դեպքերի գերակշռող մասը։
Վարակման վերջին բռնկումները տեղի են ունեցել Կիպրոսում, Ֆրանսիայում և Գերմանիայում, իսկ Հունաստանը, Իտալիան, Ռումինիան և Իսպանիան հայտարարել են, որ այլևս հնարավոր չէ առանձնացնել առանձին բռնկումներ՝ վիրուսի տարածման տարածաշրջանային կամ ազգային ընդգրկման պատճառով։ Այս երկրներից մի քանիսում սնկի տեղական տարածումը հաստատվել է ընդամենը մի քանի տարի անց առաջին դեպքի հայտնաբերումից, ինչը ընդգծել է դրա կանխարգելման վաղ միջամտությունների կարևորությունը։
Թեպետ որոշ երկրներ հաջողության են հասել C. auris-ի տարածման սահմանափակման գործում, շատերը շարունակում են կանգնել լուրջ խնդիրների առջև։ Չնայած դեպքերի շարունակական աճին՝ ուսումնասիրությանը մասնակցած 36 երկրներից միայն 17-ում է գործում C. auris վարակի դեմ Ազգային կառավարման համակարգ։ Միայն 15 երկրներում են մշակվել հատուկ ազգային ուղեցույցներ՝ վարակի կանխարգելման ու վերահսկման համար։ Լաբորատոր հզորությունները համեմատաբար բարձր են․ 29 երկիր հայտնել է սնկաբանության ոլորտում տեղեկատու կամ փորձագիտական լաբորատորիայի հասանելիության մասին, իսկ 23 երկիր ապահովում է թեստավորման հնարավորություններ՝ նախատեսված հիվանդանոցների համար։
Թեպետ C. auris վարակի դեպքերի աճն ակնհայտ է, համակարգված վերահսկողության և պարտադիր հաշվետվությունների բացակայության պայմաններում խնդրի իրական ծավալը մեծ հավանականությամբ թերագնահատված է։
2018-ից ի վեր ECDC-ն պարբերաբար կատարել է համաճարակաբանական իրավիճակի, լաբորատոր կարողությունների և C. auris-ին վերաբերող պատրաստվածության գնահատում՝ իրականացնելով չորս տարբեր ուսումնասիրություն և հրապարակելով գործառնական ռիսկերի վերլուծություններ, ներառյալ՝ վարակի կանխարգելման ու վերահսկման տարբեր եղանակները։
Այս բոլոր միջոցառումներն ուղղված են Candidozyma auris սնկի բռնկումների կանխմանը կամ տեղայնացմանը, դրա հետագա տարածման խոչընդոտմանը, ինչպես նաև անդամ երկրներին տեխնիկական և մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերելուն։

Европейский центр по профилактике и контролю заболеваний (ECDC) подтвердил быстрое распространение устойчивого к лекарствам гриба Candidozyma auris в больницах Европы и призвал к немедленным мерам.
Инфекция представляет серьёзную угрозу пациентам и системам здравоохранения. Число случаев растёт, масштабы вспышек увеличиваются, и несколько стран сообщают о постоянной локальной передаче. Результаты подчёркивают важность раннего выявления и строгих мер профилактики, сообщает Национальный научно-исследовательский центр «Гераци» ЕГМУ.
C. auris распространяется в медицинских учреждениях, часто устойчив к противогрибковым препаратам и может вызывать опасные инфекции у пациентов с осложнениями. Гриб способен сохраняться на различных поверхностях и медицинском оборудовании и легко передаваться от пациента к пациенту, что значительно усложняет контроль.
В 2013–2023 годах в странах ЕС зарегистрировано более 4000 случаев, причём в 2023 году зафиксирован резкий рост в 18 странах — до 1346 случаев. Основные вспышки отмечены в Испании, Греции, Италии, Румынии и Германии, на долю которых приходится большая часть за десятилетие.
Недавние вспышки выявлены на Кипре, во Франции и Германии, а Греция, Италия, Румыния и Испания сообщили, что уже невозможно выделить отдельные очаги — инфекция распространилась на региональном и национальном уровнях. В ряде стран местная передача подтвердилась всего через несколько лет после первых случаев, что показало важность ранних мер.
Хотя некоторым государствам удалось ограничить распространение, многие сталкиваются с серьёзными проблемами. Несмотря на рост случаев, лишь в 17 из 36 стран действует национальная система управления инфекцией, и только в 15 разработаны специальные национальные руководства. Лабораторные возможности сравнительно высоки: 29 стран сообщили о наличии референс- или экспертных лабораторий по микологии, а 23 обеспечивают тестирование для больниц.
ECDC отмечает, что реальный масштаб проблемы, вероятно, недооценён из-за отсутствия систематического контроля и обязательной отчётности.
С 2018 года ECDC регулярно проводит оценку эпидемиологической ситуации, лабораторных возможностей и готовности к вспышкам C. auris, опубликовав четыре исследования и анализы рисков. Эти меры направлены на предотвращение или локализацию вспышек, сдерживание дальнейшего распространения и оказание технической и профессиональной поддержки странам ЕС.