Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը հայտարարել է, որ վարչապետ «Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռացվի Հայաստանի կառավարչի պաշտոնից», և կոչ է արել մասնակցել ԱԺ մոտ սեպտեմբերի 26-ի հավաքին։
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, մենք ապրում ենք այնպիսի օրեր, երբ մեր երկրում տեղի ունեցող յուրաքանչյուր հաջորդ իրադարձություն գալիս է ապացուցելու գիտակից և հայրենատեր քաղաքացիների շրջանում վաղուց արդեն համոզմունք դարձած ճշմարտությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռացվի Հայաստանի կառավարչի պաշտոնից»,- գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նրա համոզմամբ՝ սա ընդամենը քաղաքական օրակարգ չէ, սա կենսական անհրաժեշտություն է, որի ձգձգումը հղի է անդառնալի հետևանքներով։
«Նիկոլի և նրա թիմակիցների գործունեության հետևանքով Հայաստանն արդեն բազում կորուստներ է ունեցել։ Ցանկացած հաջորդ զիջում կարող է ճակատագրական դառնալ մեր երկրի համար։ Ուստի, սիրելի հայրենակիցներ, անհապաղ գործելու ժամանակն է:
Վստահ եմ, որ տեղյակ եք՝ սեպտեմբերի 26-ին տեղի կունենան Նիկոլին անվստահություն հայտնելու վերաբերյալ ԱԺ լսումներ։ Այդ օրը ես լինելու եմ խորհրդարանի շենքի դիմաց։ Եկեք միասին աջակցենք չափազանց կարևոր այդ նախաձեռնության իրագործմանը։ Խելք խելքի տանք, ուս ուսի և միասին դնենք Հայաստանի գալիք հաղթանակների հիմքը։
Հանդիպում ենք սեպտեմբերի 26-ին, ժամը 12։00-ին՝ ԱԺ շենքի դիմաց։ Օր առաջ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Սեպտեմբերի 26-ին, ժամը 12:00-ին, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության որոշմամբ նախատեսվում է անցկացնել խորհրդարանական լսումներ։ Այդ մասին ասվում է ԱԺ պաշտոնական կայքում։ Քննարկման առարկա է լինելու խմբակցության ներկայացրած «Ազգային ճգնաժամի և կառավարման ձախողման մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը։«Արթուն ենք» շարժումը հանրահավաք կանցկացնի Բաղրամյան փողոցում ԱԺ–ում լսումների օրը:

Мэр города Масис Давит Амбарцумян заявил, что премьер-министр Никол Пашинян «должен быть отстранён» от управления страной, и призвал граждан принять участие в митинге у здания парламента, намеченном на 26 сентября.
«Дорогие соотечественники, мы живём в такие дни, когда каждое новое событие в стране лишь подтверждает истину, в которой давно уже убедились сознательные и патриотичные граждане: Никол Пашинян должен быть отстранён от управления Арменией», — написал он на своей странице в Facebook.
По его словам, речь идёт не просто о политической повестке, а о жизненной необходимости, промедление с которой может иметь необратимые последствия.
«В результате деятельности Никола и его команды Армения уже понесла многочисленные потери. Любая следующая уступка может стать роковой для страны. Поэтому, дорогие соотечественники, пришло время действовать.
Уверен, вы в курсе, что 26 сентября в парламенте состоятся слушания по вопросу выражения недоверия Николу. В этот день я буду перед зданием парламента. Давайте вместе поддержим эту крайне важную инициативу. Объединим усилия, станем плечом к плечу и заложим основу будущих побед Армении.
Встречаемся 26 сентября в 12:00 перед зданием парламента. Ни днем позже», — говорится в публикации.
Слушания в парламенте, организованные фракцией «Имею честь», назначены на 26 сентября в 12:00, сообщает официальный сайт НС РА. Обсуждаться будет проект заявления «О национальном кризисе и провале управления». В день слушаний движение «Пробуждение» проведёт митинг на проспекте Баграмяна.