Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի Համադաշնության արտաքին հարաբերությունների դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Իգնասիո Կասիսի հետ։
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև ակտիվ քաղաքական երկխոսության զարգացումը։ Կողմերն անդրադարձ են կատարել հումանիտար բնույթի հարցերի։
Ըստ նրանց՝ այս շարունակական երկխոսությունը ամուր հիմք է ձևավորել տարբեր միջազգային հարթակներում արդյունավետ համագործակցության համար, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի նախագահության շրջանակում։
Տարածաշրջանային իրավիճակի քննարկման ընթացքում նախարար Արարատ Միրզոյանը հատկապես կարևորել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության պայմանագրի և հիմնարար սկզբունքների վրա հիմնված հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացը։
Միրզոյանը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում տեղի ունեցած հանդիպմանը բարձրացրել է Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցը։
Նրանք քննարկել են հումանիտար բնույթի հարցեր, մասնավորապես Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիների ազատ արձակման, ինչպես նաև Ադրբեջանում ԿԽՄԿ գրասենյակի փակման պայմաններում նրանց այցելությունների կազմակերպման խնդիրները:

24 сентября в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с главой Федерального департамента иностранных дел Швейцарской Конфедерации Игнацио Кассисом.
Собеседники подчеркнули важность развития активного политического диалога между Арменией и Швейцарией и обсудили вопросы гуманитарного характера.
По их словам, этот постоянный диалог создал прочную основу для эффективного взаимодействия на различных международных площадках, включая рамки председательства Швейцарии в ОБСЕ.
При обсуждении региональной ситуации министр Мирзоян особо отметил значение парафированного 8 августа в Вашингтоне мирного договора и процесса разблокирования коммуникаций на основе фундаментальных принципов.
В отдельной беседе с президентом Международного комитета Красного Креста Мирьяной Сполярич Еггер, состоявшейся в рамках 80-й сессии Генассамблеи ООН, Мирзоян поднял вопрос армянских пленных, удерживаемых в Баку. Были рассмотрены гуманитарные вопросы, в частности освобождение армянских военнопленных и заложников, а также организация посещений в условиях закрытия офиса МККК в Азербайджане.