Սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայի Համադաշնության արտաքին հարաբերությունների դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Իգնասիո Կասիսի հետ։
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Շվեյցարիայի միջև ակտիվ քաղաքական երկխոսության զարգացումը։ Կողմերն անդրադարձ են կատարել հումանիտար բնույթի հարցերի։
Ըստ նրանց՝ այս շարունակական երկխոսությունը ամուր հիմք է ձևավորել տարբեր միջազգային հարթակներում արդյունավետ համագործակցության համար, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի նախագահության շրջանակում։
Տարածաշրջանային իրավիճակի քննարկման ընթացքում նախարար Արարատ Միրզոյանը հատկապես կարևորել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրված խաղաղության պայմանագրի և հիմնարար սկզբունքների վրա հիմնված հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացը։
Միրզոյանը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում տեղի ունեցած հանդիպմանը բարձրացրել է Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցը։
Նրանք քննարկել են հումանիտար բնույթի հարցեր, մասնավորապես Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիների ազատ արձակման, ինչպես նաև Ադրբեջանում ԿԽՄԿ գրասենյակի փակման պայմաններում նրանց այցելությունների կազմակերպման խնդիրները:

On September 24 in New York, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Swiss Federal Councillor Ignazio Cassis, head of the Federal Department of Foreign Affairs.
The two officials underlined the importance of developing active political dialogue between Armenia and Switzerland and addressed humanitarian issues.
They noted that this continuous dialogue has established a solid foundation for effective cooperation across various international platforms, including within the framework of Switzerland’s OSCE chairmanship.
While discussing the regional situation, Minister Mirzoyan emphasized the significance of the peace treaty initialed on August 8 in Washington and the process of unblocking communications based on fundamental principles.
During a separate meeting with International Committee of the Red Cross President Mirjana Spoljaric Egger on the sidelines of the 80th UN General Assembly, Mirzoyan raised the issue of Armenian detainees held in Baku. They discussed humanitarian concerns, particularly the release of Armenian prisoners of war and civilian hostages in Azerbaijan, as well as challenges related to organizing visits in the absence of an ICRC office in the country.