Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի սպանությունից անցել է մեկ օր, սակայն իրավապահ մարմինները դեռևս չեն պարզել հանցագործության կատարողներին, որևէ մեկը ձերբակալված չէ։ Լրագրողները կառավարության նիստից հետո արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանից հետաքրքրվել են՝ արդյոք այդ հանգամանքը չի վկայում համակարգի ոչ արդյունավետ աշխատանքի մասին։
«Աշխատանքի արդյունավետությունը չափելու համար մենք պետք է որոշ ժամանակ սպասենք: Պետք է սպասել այնքան, ինչքան անհրաժեշտ է, որպեսզի արդյունք ունենանք»,-ասել է նա, գրում է ՍիվիլՆեթը։
Անդրադառնալով հարցին, արդյոք հնարավոր չէ՞ր կանխել այդ հանցագործությունը՝ նախարարն ասել է, որ պետությունը չի կարող բոլոր հանցագործությունները կանխել:
«Մենք դեռ չգիտենք, թե հանցագործություն կատարած անձիք ովքեր են, պատվիրատուներն ովքեր են, եթե կան այդպիսիք, չգիտենք հանցագործության մոտիվը որն է, արդյոք դա անձնական է, կապվա՞ծ է անձի ծառայողական պարտականությունների կատարման հետ: Մենք չունենք որևէ ելակետ, որպեսզի քննարկենք պատճառները, կամ ասենք, թե այսինչ մարդիկ իրենց գործում թերացել են՝ դեպքը կանխելու համար»,- ասել է Գալյանը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե նման սպանությունները հասարակության մեջ անապահովության զգացողություն են ստեղծում, նախարարն արձագանքել է՝ ասելով, թե քաղաքացին խնդիր չունի իրեն անվտանգ չզգալու։
«Քաղաքացին խնդիր չունի իրեն անվտանգ չզգալու, քանի որ մինչ այս պահը համատարած հանցագործությունների վերաբերյալ որևէ տվյալ մենք չենք ունեցել: Իսկ առանձին դեպքեր եղել են, կան և մարդկանց բնույթն ու էությունը հաշվի առնելով կասեմ, որ լինելու են»,–ասել է նա։
Արմավիրի մարզպետ Վահրամ Խաչատրյանը վստահեցրել է, որ սեպտեմբերի 23-ին Մերձավանում տեղի ունեցած սպանությունները քաղաքական պատվերով չեն իրականացվել։
«Կպարզվի, մեղավորները պատասխան կտան», – լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Խաչատրյանը հավելել է, որ սպանված Վալոդյա Գրիգորյանն իր մտերիմ ընկերներից մեկն է եղել։
Լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք ինքն իրեն պատասխանատու է զգում մարզում ստեղծված իրավիճակի համար, մարզպետը պատասխանել է. «Այո՛, իհարկե»։
Նրա խոսքով՝ դեպքից հետո այցելել է Մերձավան, հանդիպել Վալոդյա Գրիգորյանի ընտանիքի անդամների հետ և իր աջակցությունն ու ցավակցությունն է հայտնել։
Սեպտեմբերի 23-ի ուշ երեկոյան՝ ժամը 23:52-ին, ՆԳՆ ոստիկանություն ահազանգ է ստացվել, որ Արմավիրի մարզի Մերձավան գյուղի Երևանյան խճուղում կրակոցներ են հնչել։ Մահացածներից մեկը եղել է Փարաքար համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանը, իսկ երկրորդ զոհը՝ քրեական ոստիկան Կարեն Աբրահամյանը։
ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանի հաղորդմամբ՝ սպանված ոստիկանը տվյալ պահին ծառայության մեջ չի եղել և Վալոդյա Գրիգորյանի հետ գտնվել է անձնական, ընկերական շրջանակում։
Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Հաստատվել է նաև, որ նրանց հետ գտնված երրորդ անձը վիրավորվել է, ենթարկվել վիրահատության, և այս պահին նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։

A day after the killing of Parakar community head Volodya Grigoryan in Merdzavan, law enforcement agencies have not yet identified suspects, and no arrests have been made. Speaking to reporters after a Cabinet session, Justice Minister Srbuhi Galyan was asked whether this indicated inefficiency in the system.
“To measure effectiveness, we need to wait for some time. We must wait until results are achieved,” she said, according to CivilNet.
Asked whether the crime could have been prevented, the minister replied that “the state cannot prevent every crime.”
“We do not yet know who committed the crime, whether there were organizers, or whether the motive was personal or linked to official duties. We have no grounds to discuss causes or to claim that certain officials failed to prevent the incident,” Galyan said.
When journalists suggested that such murders create insecurity among citizens, she responded: “Citizens have no reason to feel unsafe. We have no evidence of widespread crime. Individual cases have happened, are happening, and given human nature, will continue.”
Armavir governor Vahram Khachatryan assured that the September 23 Merdzavan killings were not politically ordered.
“The truth will come out, and the guilty will be punished,” he told reporters, as cited by Aysor.am .
Khachatryan added that Volodya Grigoryan had been one of his close friends. Asked if he felt personally responsible for the situation in the region, he replied, “Yes, of course.” He said he visited Merdzavan after the incident, met with Grigoryan’s family, and expressed condolences and support.
On September 23, at 11:52 p.m., Armenia’s Interior Ministry received a report of gunfire in Merdzavan, Armavir Province. The victims were Volodya Grigoryan, head of Parakar community, and Criminal Police officer Karen Abrahamyan, who was off duty at the time and with Grigoryan in a personal setting. A third individual was wounded, underwent surgery, and is currently in stable condition. A criminal case has been launched.