Դատախազը պահանջել է «Իմնեմնիմի» փոդքաստի հեղինակրներ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի արդարացման վճիռը բեկանել։
Ավելի վաղ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, արդարացման վճիռ է կայացրել։
«Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից ստացված տվյալների համաձայն՝ մեղադրող Հայկ Ավետյանը պահանջել է բեկանել արդարացման որոշումը և գործը կրկին ուղարկել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության համար, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Բողոքը ներկայում քննում է Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Աննա Մաթևոսյանի նախագահությամբ, կազմում՝ Լուսինե Ալավերդյան և Կարեն Հովհաննիսյան։
Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանը ձերբակալվել էին մարտի 22-ին՝ իրենց հեղինակային հաղորդման ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին հնչեցրած գնահատականներից հետո։ Նրանց մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով՝ խուլիգանություն, որն իրականացվել է մի խումբ անձանց կողմից՝ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ։
Այս գործն առավելապես քննադատվել է իրավապաշտպանների և լրագրողական համայնքի կողմից՝ որպես խոսքի ազատության սահմանափակում։

Прокурор потребовал отменить оправдательный приговор в отношении Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна, авторов подкаста «Имнемниме».
Ранее Ереванский общий уголовный суд под председательством судьи Армана Ованнисяна вынес оправдательный приговор.
Согласно данным судебной информационной системы «Даталекс», обвинитель Айк Аветян потребовал отменить решение об оправдании и направить дело в суд первой инстанции для нового рассмотрения, сообщает «Pastinfo».
Жалобу в настоящее время рассматривает Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Анны Матевосян, в составе коллегии также Лусине Алавердян и Карен Ованнисян.
Самсонян и Сагателян были задержаны 22 марта после высказываний в адрес премьер-министра Никола Пашиняна в своей авторской передаче. Им были предъявлены обвинения по статье 297, части 2, пунктам 1 и 3 УК РА — хулиганство, совершённое группой лиц с использованием информационных или коммуникационных технологий. Данное дело подверглось широкой критике со стороны правозащитников и журналистского сообщества как ограничение свободы слова.