Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 25–ին հանդիպում կունենա Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որը ժամանել է Մոսկվա՝ մասնակցելու Գլոբալ ատոմային համաժողովին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Պուտինի օրակարգում նախատեսված է միջազգային երկկողմ բանակցությունների մարաթոն Կրեմլում։
«Երկկողմ հանդիպումներ. ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան», –նշված է հաղորդագրության մեջ։
Պուտինը ելույթ է ունենալու Մոսկվայում Միջազգային ատոմային շաբաթվա շրջանակում անցկացվող Գլոբալ ատոմային համաժողովում։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ռուսաստանի Դաշնություն: Մոսկվայի «Վնուկովո» օդանավակայանում վարչապետին դիմավորել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Դմիտրի Լյուբինսկին:
Փաշինյանից բացի համաժողովին մասնակցում են Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Միյանմայի Միության Հանրապետության նախագահի պաշտոնակատար Մին Աուն Հլայնը, Եթովպիայի վարչապետ Աբիյ Ահմեդը, Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին, ինչպես նաև պատվիրակություններ Իրանից, Ուզբեկստանից, Եգիպտոսից, Նիգերից և մի շարք մասնագիտացված կազմակերպություններից։

25 Сентябрь 2025 - 15:05 AMT
Президент России Владимир Путин 25 сентября проведет встречу с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, прибывшим в Москву для участия в Глобальном атомном саммите, сообщает РИА «Новости».
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков ранее отметил, что в повестке президента — «марафон двусторонних переговоров» в Кремле.
«Двусторонние встречи: премьер-министр Армении Никол Пашинян», — указано в сообщении.
Путин также выступит на Глобальном атомном саммите, который проходит в рамках Международной атомной недели в Москве.
Ранее стало известно, что Никол Пашинян прибыл в Россию с рабочим визитом. В аэропорту «Внуково» его встретил заместитель министра иностранных дел РФ Дмитрий Любинский.
Кроме Пашиняна, в саммите принимают участие президент Белоруссии Александр Лукашенко, исполняющий обязанности президента Союза Мьянмы Мин Аун Хлайн, премьер-министр Эфиопии Абий Ахмед, генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси, а также делегации из Ирана, Узбекистана, Египта, Нигера и ряда специализированных организаций.