ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 25-ի հերթական նիստում հաստատել է այն ընթացակարգը, որով ընտրվելու է մասնագիտացված կազմակերպությունը՝ Ազգային ժողովի ընտրությունների և համամասնական ընտրակարգով կայանալիք համայնքային ավագանիների ընտրությունների ընթացքում տեղամասերում տեսանկարահանում և ուղիղ հեռարձակում ապահովելու նպատակով, հայտնում է ԿԸՀ մամուլի ծառայությունը։
«Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի հրամանով ձևավորվում է մրցույթ կազմակերպող, գնումները համակարգող և գնահատող հանձնաժողով, որը սույն կարգով նախատեսված մրցույթը կազմակերպում և անցկացնում է «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով՝ հիմք ընդունելով Ազգային ժողովի և համամասնական ընտրակարգով անցկացվող համայնքների ավագանիների ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման համար «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքով սահմանված պահանջներն ու ժամկետները, ինչպես նաև ընտրական գործընթացների կազմակերպման նպատակով իրականացվող գնումների կատարման առանձնահատկությունները։
Այս փոփոխությունները պայմանավորված են 2024 թվականին «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում արված փոփոխություններով։
Հանձնաժողովն անդրադարձել է նաև մեկ այլ հարցի՝ փոփոխելով «ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող ընտրողների անձը հաստատող փաստաթղթերի տեսակները սահմանելու մասին» ԿԸՀ-ի N 21-Ն որոշումը։
«Դրա համաձայն՝ ՏԻՄ ընտրությունների ժամանակ քվեարկությանը մասնակցելու նպատակով ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող անձանց թույլատրվելու է օգտագործել նաև այնպիսի անձնագիր, որը տրամադրվել է ժամանակավոր պաշտպանություն ստացած փախստականներին և ունի ՀՀ կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի N 821 որոշմամբ հաստատված անձնագրի նկարագրին համապատասխանող՝ 070 ծածկագրով փաստաթղթի նկարագրություն»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

At its regular session on September 25, Armenia’s Central Election Commission (CEC) approved the procedure for selecting a specialized organization to carry out video recording and live broadcasting at polling stations during National Assembly elections and local council elections held under the proportional system, the CEC press service reported.
According to the decision, a commission will be formed by order of the CEC chairman to organize, coordinate, and evaluate the tender. The process will follow Armenia’s Law on Procurement, while taking into account the requirements and deadlines of the Electoral Code, as well as the specific procurement needs for organizing elections.
These changes stem from amendments made to the Electoral Code in 2024.
The CEC also addressed another issue by amending Decision No. 21-N on the types of identification documents for non-citizens during local self-government elections.
According to the amendment, non-citizens will be allowed to vote in local elections using passports issued to refugees under temporary protection. These documents correspond to the description of passports approved by Government Decision No. 821 of December 25, 1998, and carry the code 070.