Հայաստանի պաշտպանության նախարարության բյուջեն 2026–ին կազմելու է 563.1 միլիարդ դրամ։ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը հաստատվել է սեպտեմբերի 25-ին կայացած կառավարության նիստում։
2025 թվականին պաշտպանության ոլորտի բյուջեն եղել է 664.6 միլիարդ դրամ, այսինքն՝ հաջորդ տարվա համար նախատեսվում է 101.5 միլիարդ դրամով պակաս ֆինանսավորում, հայտնում է Factor.am-ը։
Նշվում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս օգոստոս ամսին կանխատեսել էր այս զարգացումները։
«Հնարավոր է, որ 2026 թվականի բյուջեում ծախսերի Էական աճ կամ պաշտպանական ծախսերի աճ ընդհանրապես չլինի։ Կարծում եմ՝ տրամաբանական է, համենայնդեպս, մեր գնահատականն այս պահին սա է»,- ասել էր նա։
Նախքան վարչապետի այս հայտարարությունը, ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ընդգծել էր, որ Ադրբեջանի հետ Վաշինգտոնում ընթացող խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման գործընթացի պայմաններում կառավարությունը պլանավորում է 2026 թվականին կրճատել պաշտպանական ոլորտի բյուջեի մասնաբաժինը՝ 2025-ի համեմատ։
Ի հակադրություն՝ Ադրբեջանը ընդլայնում է իր ռազմական ծախսերը։ Բաքուն 2026 թվականին պաշտպանության ոլորտին կհատկացնի 5 միլիարդ 120 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչը 90 միլիոն դոլարով գերազանցում է 2025 թվականի բյուջեն։

The Ministry of Defense budget for 2026 will amount to 563.1 billion drams, according to the draft state budget approved by the Armenian government on September 25.
In 2025, the defense budget was 664.6 billion drams, meaning a reduction of 101.5 billion drams is planned for next year, Factor.am reported.
Prime Minister Nikol Pashinyan had already predicted this development in August.
“It is possible that in the 2026 budget there will be no significant increase in expenditures, including in defense spending. I think this is logical; at least, this is our current assessment,” Pashinyan had stated.
Before the Prime Minister’s remark, Finance Minister Vahe Hovhannisyan stressed that amid the peace treaty initialed in Washington with Azerbaijan, the government planned to reduce the share of defense spending in 2026 compared to 2025.
By contrast, Azerbaijan is expanding its military budget. In 2026, Baku will allocate 5.12 billion U.S. dollars to defense, 90 million more than in 2025.