«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը՝ Փարաքարի մշակույթի տան մոտ, որտեղ անցկացվում էր սեպտեմբերի 23-ին սպանված Փարաքար համայնքի ղեկավար Վալոդյա Գրիգորյանի հոգեհանգստի արարողությունը, ասել է, որ իշխանությունների և իրավապահների շահերից է բխում, որ Մերձավանում տեղի ունեցած սպանությունը հնարավորինս շուտ բացահայտվի։
Անդրադառնալով ենթադրյալ քաղաքական շարժառիթներին՝ նա ասել է․ «Զերծ կմնանք ծայրահեղ քաղաքական շահարկումներից առնվազն հիմա։ Իրավապահ համակարգի և իշխանությունների պատասխանատվությունը նաև կայանում է նրանում, որ հնարավորինս արագ բացահայտեն այս սպանությունը և դրանով փարատեն որևէ կասկած, մտահոգություն և դրանից բխող ծայրահեղ դրսևորումներ», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա հիշեցրել է, որ սպանության զոհ է դարձել ոչ միայն Վալոդյա Գրիգորյանը, այլև նրա ընկերը՝ ՀՀ ոստիկանության ծառայող Կարեն Աբրահամյանը, ինչը պարտավորեցնող հանգամանք է իրավապահների համար։ Ըստ Առաքելյանի՝ ոստիկանությունը պետք է բարձր պատասխանատվությամբ մոտենա նաև այս կողմին։
Ի պատասխան այն հարցին՝ արդյոք իրավապահ համակարգը մեղավորություն կրո՞ւմ է կատարվածի համար, Առաքելյանը նշել է, որ համակարգն ունի պատասխանատվություն հանցագործությունների կանխման գործում։ Նա ընդգծել է, որ երկրում ապօրինի զենքի լայն շրջանառությունը մնում է առանց պատշաճ հակազդման։
Սեպտեմբերի 23-ի երեկոյան, Մերձավանում՝ Վալոդյա Գրիգորյանի նորակառույց առանձնատան բակում, դիմակավորված և ձեռնոցներ կրող անձը մոտեցել է երեք անձանց, կրակահերթ արձակել և փախել։ Կրակոցների հետևանքով զոհվել են Վալոդյա Գրիգորյանը և ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության օպերլիազոր Կարեն Աբրահամյանը, որը դեպքի պահին ծառայության մեջ չի գտնվել։ Վիրավորվել է նաև Արծրուն Գալստյանը, ում կյանքին այս պահին վտանգ չի սպառնում։
Վալոդյա Գրիգորյանը 42 տարեկան էր, ուներ չորս զավակ։ Նա ընտրվել էր Փարաքարի համայնքապետ 2025 թվականի մարտի 30-ի արտահերթ ընտրություններով՝ գլխավորելով «Միասնություն» կուսակցությունների դաշինքի ցուցակը, որի կազմում էր նաև «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը։

Возле Дома культуры Паракара, где проходила церемония прощания с убитым 23 сентября главой общины Володей Григоряном, сооснователь партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян отметил, что в интересах властей и правоохранителей — как можно скорее раскрыть преступление в Мердзаване.
Говоря о предполагаемых политических мотивах, он подчеркнул: «Мы будем избегать крайних политических спекуляций хотя бы сейчас. Ответственность правоохранительной системы и властей заключается в том, чтобы как можно быстрее раскрыть это убийство и тем самым развеять любые сомнения, опасения и вытекающие из них крайние проявления», — передает Sputnik Армения.
Аракелян напомнил, что жертвами стали не только Володя Григорян, но и его друг — сотрудник полиции Карен Абрамян, что накладывает на правоохранительные органы особую обязанность. По его словам, полиция несет ответственность за предотвращение преступлений, при этом в стране по-прежнему остается без должного реагирования широкое распространение нелегального оружия.
*23 сентября в Мердзаване неизвестный в маске и перчатках открыл огонь во дворе нового дома Володи Григоряна. В результате погибли сам Григорян и сотрудник уголовного розыска Карен Абрамян, который в момент нападения не находился на службе. Арцрун Галстян получил ранение, но его жизни ничего не угрожает.
42-летний Володя Григорян был отцом четырех детей. Он был избран главой общины Паракар 30 марта 2025 года на внеочередных выборах, возглавив блок партий «Единство», в который входила и партия «Страна для жизни».*