Կրեմլում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: ՌԴ նախագահը նշել է, որ հարաբերությունները լավ են զարգանում։
«Հայաստանում երկար ժամանակ գործում է ատոմային էլեկտրակայանը, ինչպես անձամբ ասացիք ֆորումի ընթացքում, այն ապահովում է երկրի էլեկտրաէներգիայի 30 տոկոսը: Ամեն դեպքում դա լուրջ ցուցանիշ է: «Ռոսատոմն» այժմ աշխատում է այդ ԱԷԿ-ի գործունեության ժամկետի երկարաձգման ուղղությամբ, դրա համար Ձեր ներկայությունը ֆորումին լիովին տրամաբանական է:
Ընդհանուր առմամբ, մեր հարաբերությունները զարգանում են, զարգանում են լավ, գրեթե 11 միլիարդ դոլարի առևտրաշրջանառություն ունենք: Մեր վիճակագրական տվյալներով` Հայաստանի հետ 2024 թվականին 11․7 մլրդ դոլարի առևտրաշրջանառություն ենք ունեցել, դա ռեկորդային ցուցանիշ է: Հարաբերությունները զարգանում են նաև բոլոր մյուս ուղղություններով: Մենք միշտ ունենք խոսելու թեմաներ, չնայած վերջերս ենք հանդիպել, ամեն դեպքում շատ ուրախ ենք Ձեզ տեսնել Մոսկվայում: Եվս մեկ անգամ բարի գալուստ»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
ՀՀ վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի նախագահին՝ «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» ֆորումին հրավիրելու համար և ընդգծել է, որ ատոմային էներգետիկայի դերը անընդհատ աճում է, դառնալով գլոբալ էկոլոգիական լուծումներից մեկը։
Նա ասել է, որ փնտրում են ՀՀ համար հարմար նախագծեր` փոքր մոդուլային ատոմային հնարավորություններ:
«Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, շնորհակալություն «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» միջազգային ֆորումին հրավիրելու համար: Այսօր մենք բազմաթիվ նորություններ իմացանք ատոմային տեխնոլոգիաների մասին, շնորհակալություն դրանցով կիսվելու համար: Իհարկե, ատոմային էներգետիկայի դերը շարունակաբար աճում է և ատոմային էներգետիկան արդեն գլոբալ առումով համարվում է էկոլոգիական էներգիա:
Մեր երկրի համար նույնպես ատոմային էներգիան շատ կարևոր է: Դուք ճիշտ նկատեցիք, որ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ և աշխատում ենք ՀԱԷԿ-ի գործունեության ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու նպատակով: Մենք այժմ աշխատում ենք և փնտրում Հայաստանի համար հարմար նախագծեր` փոքր մոդուլային ատոմային հնարավորություններ, և իհարկե, այդ հարցում նույնպես շատ ակտիվ երկխոսություն ունենք ՌԴ-ի հետ:
Մենք շատ արդյունավետ համագործակցում ենք «Ռոսատոմ» կորպորացիայի հետ:
Ընդհանուր առմամբ, մեր հարաբերությունները ըստ նախատեսվածի զարգանում են: Դուք ընդգծեցիք փոխադարձ առևտրաշրջանառությունը, ճիշտ է այս տարի որոշակի անկում է նկատվում, դա կապված է որոշ գլոբալ գործընթացների հետ, բայց ես կարծում եմ, որ կա հնարավորություն աշխատելու այդ ուղղությամբ, որպեսզի մեր փոխադարձ առևտուրը շարունակի աճել այն տեմպերով, որոնք արձանագրվել են 2023-2024 թվականներին»,–ասել է նա։
Փաշինյանը Մոսկվա է մեկնել՝ մասնակցելու «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին, որը նվիրված է եղել ատոմային էներգիայի զարգացմանը։ Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Ռաֆայել Մարիանո Գրոսսին, Մյանմայի նախագահի պաշտոնակատար Մին Աուն Հլայնը, Եթովպիայի վարչապետ Աբիյ Ահմեդ Ալին, Իրանի փոխնախագահ Մոհամմադ Էսլամին և Ուզբեկստանի փոխվարչապետ Ժամշիդ Խոջաևը։

26 Сентябрь 2025 - 07:01 AMT
В Кремле состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным. Российский лидер подчеркнул, что двусторонние отношения активно развиваются.
По словам Путина, армянская атомная электростанция работает уже долгое время и обеспечивает 30% электроэнергии страны. «Росатом» сейчас занимается вопросом продления срока её эксплуатации. Он добавил, что участие Пашиняна в международном атомном форуме вполне логично. Путин сообщил, что товарооборот между странами в 2024 году составил рекордные 11,7 миллиарда долларов, и отметил, что сотрудничество активно развивается по многим направлениям.
«Мы всегда рады вас видеть в Москве. Несмотря на то, что недавно встречались, у нас всегда есть темы для обсуждения», — сказал российский президент.
Пашинян поблагодарил Путина за приглашение на форум «Мировая атомная неделя» и подчеркнул, что значение ядерной энергетики продолжает расти, становясь одним из глобальных экологических решений.
Он сообщил, что Армения ищет подходящие проекты в области малых модульных ядерных технологий. «Благодарю за приглашение на международный форум “Мировая атомная неделя”. Мы сегодня многое узнали о ядерных технологиях. Конечно, значение атомной энергетики постоянно растет, и в глобальном контексте она уже считается экологичной», — отметил он.
Пашинян подтвердил, что для Армении атомная энергетика имеет стратегическое значение. Он также подтвердил совместную работу с Россией по продлению срока эксплуатации армянской АЭС до 2036 года.
«Мы сейчас активно ищем подходящие для Армении проекты в сфере малых модульных атомных технологий и ведем по этому поводу активный диалог с Российской Федерацией. Мы очень эффективно сотрудничаем с госкорпорацией ‘Росатом’», — заявил премьер.
Он добавил, что несмотря на некоторое снижение объема взаимной торговли в этом году из-за глобальных процессов, существует потенциал вернуть темпы роста, зафиксированные в 2023–2024 годах.
Пашинян прибыл в Москву для участия в форуме «Мировая атомная неделя», посвящённом вопросам развития атомной энергетики. В мероприятии также участвовали Владимир Путин, президент Белоруссии Александр Лукашенко, глава МАГАТЭ Рафаэль Мариано Гросси, исполняющий обязанности президента Мьянмы Мин Аун Хлайн, премьер-министр Эфиопии Абий Ахмед Али, вице-президент Ирана Мохаммад Эслами и заместитель премьер-министра Узбекистана Жамшид Ходжаев.