ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կողմից կազմակերպված Տրանսատլանտյան ընթրիքի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն կարճատև եռակողմ շփումներ են ունեցել: Այդ մասին հայտնել է ԱԳՆ–ն։
Նշվում է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԱՄՆ շարունակական ակտիվ ներգրավածությունն արդեն իսկ հաստատված խաղաղության և դրա հետագա ամրապնդման գործում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հյուրընկալել է 2025 թվականի Տրանսատլանտյան ընթրիքը՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների, գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի, Եվրամիության բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Շվեյցարիայի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, and U.S. Secretary of State Marco Rubio held brief trilateral contacts on the sidelines of the Transatlantic Dinner organized by Rubio, according to Armenia’s Ministry of Foreign Affairs.
The ministry emphasized Armenia’s appreciation of the United States’ continued active involvement in sustaining and strengthening the already established peace process.
Earlier, it was reported that U.S. Secretary of State Marco Rubio hosted the 2025 Transatlantic Dinner, attended by NATO foreign ministers, NATO Secretary General Mark Rutte, EU High Representative Kaja Kallas, and the foreign ministers of Armenia, Azerbaijan, Switzerland, and Ukraine.