ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը լուրջ դերակատարություն է ունենալու առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում։ Այդ մասին հայտնել է Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը՝ ընդգծելով, որ առաջիկա ընտրությունները չեն դիտարկվում իբրև ինքնանպատակ միջոց, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Ստեղծել ժողովրդի համար այլընտրանքային մի քաղաքական ուժ, որը հիմնված կլինի թե՛ ծրագրային պլատֆորմի վրա, և թե՛ կապահովի այնպիսի համախմբում, որ Հայաստանում հնարավոր լինի ծավալել համաժողովրդական շարժում։ Սա գլխավոր նպատակն է»,- թվարկել է ՀԱԿ փոխնախագահը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք ՀԱԿ-ը կդառնա այդ համախմբման առանցքը և կմասնակցի՞ ընտրություններին, Զուրաբյանը հիշեցրել է ուժի պատմական դերը՝ Հայաստանի անկախության հաստատումից մինչև հետագա քաղաքական գործընթացներում ակտիվ ներգրավվածություն։
«Բնականաբար, մենք բոլորս ունենք պատասխանատվություն։ Տեր-Պետրոսյանը՝ որպես հիմնադիր նախագահ, նույնպես ունի պատասխանատվություն այն ամենի համար, ինչ կատարվել է, որովհետև Հայաստանի հետագա ղեկավարները շեղվեցին այն գծից, որը նա նախատեսում էր խաղաղության հաստատման առումով՝ ուժի դիրքերից խաղաղության հասնելու ճանապարհով։ Այսօր մենք տեսնում ենք, թե ինչ խեղճ վիճակում է հայտնվել մեր երկիրը, ինչքան ծանր պարտությունների ու կորուստների բովով է անցել։ Այս պայմաններում ո՛չ հիմնադիր նախագահը, ո՛չ էլ այն քաղաքական ուժը, որը նա ղեկավարում է, չեն կարող անտարբեր մնալ»,- շարունակել է Զուրաբյանը։
Զուրաբյանի համոզմամբ՝ ներկայում քաղաքական դաշտում բացակայում է այնպիսի ուժ, որը սեփական ռեսուրսներով կարող է ձևավորել համաժողովրդական շարժում։ Նա վստահեցրել է, որ ՀԱԿ-ը չի ձգտում ամեն ինչ կենտրոնացնել միայն իր շուրջ, և բաց է գործակցելու համար։
«Համագործակցությունը պետք է կառուցվի իրատեսական և պրագմատիկ քաղաքական սկզբունքների վրա։ Խոսքը վերաբերում է ոչ թե այն կեղծ խաղաղությանը, որը երկիրը հասցրել է այսօրվա վիճակին, այլ իրական ծրագրի, որի հիմքում դրված է աշխարհաքաղաքական հավասարակշռությունը։ Այդ ծրագիրը պետք է ապահովի ոչ միայն կայուն խաղաղություն, այլև Հայաստանի տնտեսական զարգացումը։ Երևանը Մեղրիով կապող երկաթուղու կառուցման, մալուխային կապի ստեղծման, ավտոմոբիլային ենթակառուցվածքների բարելավման անհրաժեշտություն պետք է լինի։ Այս ամենին պետք է գումարվեն տեխնոլոգիական լուրջ նախաձեռնություններ։ Առանց նեղ ոլորտներում ու խորշային տեխնոլոգիաներում առաջնային դիրքեր գրավելու, Հայաստանը չի կարող ապահովել իր կայուն տեղը համաշխարհային տնտեսական արևի տակ»,- ավելացրել է Զուրաբյանը։
Նա կարևորել է ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը՝ նշելով, որ ներկայում Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումները հակառակ ուղղությամբ են ընթանում՝ սահմանափակելով ժողովրդավարության հնարավորությունները։

Armenia’s first President, Levon Ter-Petrosyan, will play a serious role in the upcoming parliamentary elections scheduled for June 7, 2026, according to Levon Zurabyan, Vice President of the Armenian National Congress (ANC). He emphasized that the elections are not viewed as an end in themselves, reports Sputnik Armenia.
“The goal is to create an alternative political force based on a clear programmatic platform, one capable of rallying people and launching a nationwide movement,” Zurabyan said.
Responding to whether the ANC will serve as the core of this movement and participate in the elections, Zurabyan pointed to the party’s historical role—from Armenia’s independence to its continued political involvement.
“Obviously, we all bear responsibility. As the founding president, Ter-Petrosyan is responsible too, especially because successive leaders deviated from his original course toward peace based on strength. Today, Armenia is in a fragile state, having endured heavy defeats and losses. In such conditions, neither the founding president nor his political force can remain indifferent,” Zurabyan noted.
He argued that there is currently no political force with the capacity to build a genuine national movement. While ANC does not aim to monopolize the political arena, it is open to pragmatic and realistic partnerships.
“Cooperation must be grounded in practical political principles—not the illusion of peace that brought the country to its current state, but a real program based on geopolitical balance. That means ensuring stable peace and economic development. This includes building the Yerevan–Meghri railway, expanding digital and road infrastructure, and promoting strong technological initiatives. Without securing leading positions in niche tech sectors, Armenia cannot claim a stable place in the global economic system,” he added.
Zurabyan also stressed the importance of reinforcing democratic institutions, noting that Armenia’s current political trajectory undermines democratic potential.