Նախագիծ է ներկայացվել՝ հարգանքի տուրք մատուցելու բոլոր ժամանակների ռազմական զոհերին։
Ազգային ժողովում օրենսդրական նախաձեռնություն կներկայացվի, որով առաջարկվում է հունվարի 27-ը ճանաչել որպես հիշատակի օր՝ նվիրված հայրենիքի համար զոհված բոլոր զինվորականների։
Նման առաջարկի հեղինակներն են Հ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ու անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Ռուբինյանը։
«Սիրելի բարեկամներ, տեղեկացնեմ, որ մոտ օրերս ես և ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը կշրջանառենք նախագիծ, որով հունվարի 27-ը կսահմանվի որպես «Հիշատակի և խոնարհումի օր»:
Մեզ պետք է ունենալ հատուկ օր, երբ կհարգենք բոլոր ժամանակների ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհվածների հիշատակը և կխոնարհվենք հայրենիքի համար բոլոր ընկածների առաջ:
Ըստ նախագծի` այդ օրը կլինի հունվարի 27-ը, իսկ հունվարի 28-ին արդեն, ինչպես միշտ, կնշենք և կտոնենք Բանակի օրը` որպես շարունակվող կյանքի ու կամքի խորհրդանիշ»,–ասվում է գրառման մեջ։

A new legislative initiative has been introduced in Armenia’s National Assembly, proposing to designate January 27 as a national Day of Remembrance for all military personnel who died defending the homeland.
The proposal was presented by Deputy Speaker of Parliament Ruben Rubinyan and independent MP Gegham Nazaryan. Rubinyan announced the initiative on his Facebook page.
“Dear friends, in the coming days, Gegham Nazaryan and I will circulate a draft law declaring January 27 as the Day of Remembrance and Reverence. We need a special day to honor all those who have fallen in military actions across different times and to bow before their sacrifice for the homeland. According to the draft, this will be January 27, and as always, on January 28 we will celebrate Army Day as a symbol of continuing life and willpower,” Rubinyan wrote.