ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի պաշտպանական ծախսերի «կրճատումը» չի ազդելու մեկնարկած որևէ դրական բարեփոխման վրա:
«Պաշտպանական բյուջեի, ձեր ձևակերպմամբ՝ «կրճատման» վերաբերյալ, … վարչապետն ԱԺ ամբիոնից հանգամանալից ներկայացրել է, իսկ ամենից կարևորը, որ մեկնարկած որևէ բարեփոխում չի կանգնեցվելու և իր տրամաբանական ավարտին է հասցվելու»,- ասել է փոխնախարարը, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
ՀՀ պետական բյուջեի 2026-ի նախագծի համաձայն՝ հաջորդ տարի պաշտպանության ոլորտին նախատեսվում է հատկացնել 560 միլիարդ դրամ։ Սա շուրջ 100 միլիարդ դրամով պակաս է, քան 2025-ի համար նախատեսված գումարը։ Համեմատության համար՝ 2025-ին բյուջեն կազմել է 660․9 միլիարդ դրամ։
Սեպտեմբերի 10-ին ԱԺ-ում կառավարության հարցուպատասխանի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացատրել էր ծախսերի հնարավոր նվազումը։ Վարչապետի խոսքով՝ 2025-ին պաշտպանական ծախսերում արձանագրվել է կտրուկ աճ՝ պայմանավորված հրատապ կարիքներով։
«Մենք իրականացրել ենք էական պաշտպանական ծախսեր և այդ ծախսերի մի մասը մենք ուղղել ենք ապագա պատքերի, պարտավորությունների մարմանը, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում: Այսինքն՝ այն վարկերը, որոնք ուղղվել են պաշտպանությանը, այն որ մենք պետք է, ասենք՝ 2030 կամ 2035 թվականին մարեինք, մենք հարմար ենք գտել, որ հետագա պարտքային բեռը նվազենցնենք, բայց ոչ միայն»,- նշել էր Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այս տրամաբանությամբ միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրով 2026-ի պաշտպանական ծախսերը ունեն բնականոն աճ 2024-ի նկատմամբ։

Speaking to reporters in parliament, Armenia’s Deputy Defense Minister Armen Sargsyan stated that the apparent “reduction” in defense spending will not affect ongoing reforms.
“Regarding what you call a ‘cut’ in the defense budget, the Prime Minister has already explained in detail from the National Assembly podium. The most important point is that none of the reforms underway will be halted; they will all be carried through to their logical conclusion,” Sargsyan said, as reported by CivilNet.
According to Armenia’s 2026 draft state budget, 560 billion drams are allocated for defense, which is about 100 billion less than the 660.9 billion drams allocated in 2025.
On September 10, during a government Q&A in parliament, Prime Minister Nikol Pashinyan explained that the 2025 defense budget was significantly higher due to urgent needs. He added that a portion of spending was directed toward servicing future liabilities, including defense loans originally scheduled for repayment in 2030 or 2035. By paying them earlier, Armenia aimed to reduce its long-term debt burden.
Pashinyan stressed that in this framework, defense expenditures for 2026 show a natural increase compared to 2024.