ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի պաշտպանական ծախսերի «կրճատումը» չի ազդելու մեկնարկած որևէ դրական բարեփոխման վրա:
«Պաշտպանական բյուջեի, ձեր ձևակերպմամբ՝ «կրճատման» վերաբերյալ, … վարչապետն ԱԺ ամբիոնից հանգամանալից ներկայացրել է, իսկ ամենից կարևորը, որ մեկնարկած որևէ բարեփոխում չի կանգնեցվելու և իր տրամաբանական ավարտին է հասցվելու»,- ասել է փոխնախարարը, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
ՀՀ պետական բյուջեի 2026-ի նախագծի համաձայն՝ հաջորդ տարի պաշտպանության ոլորտին նախատեսվում է հատկացնել 560 միլիարդ դրամ։ Սա շուրջ 100 միլիարդ դրամով պակաս է, քան 2025-ի համար նախատեսված գումարը։ Համեմատության համար՝ 2025-ին բյուջեն կազմել է 660․9 միլիարդ դրամ։
Սեպտեմբերի 10-ին ԱԺ-ում կառավարության հարցուպատասխանի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացատրել էր ծախսերի հնարավոր նվազումը։ Վարչապետի խոսքով՝ 2025-ին պաշտպանական ծախսերում արձանագրվել է կտրուկ աճ՝ պայմանավորված հրատապ կարիքներով։
«Մենք իրականացրել ենք էական պաշտպանական ծախսեր և այդ ծախսերի մի մասը մենք ուղղել ենք ապագա պատքերի, պարտավորությունների մարմանը, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում: Այսինքն՝ այն վարկերը, որոնք ուղղվել են պաշտպանությանը, այն որ մենք պետք է, ասենք՝ 2030 կամ 2035 թվականին մարեինք, մենք հարմար ենք գտել, որ հետագա պարտքային բեռը նվազենցնենք, բայց ոչ միայն»,- նշել էր Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այս տրամաբանությամբ միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրով 2026-ի պաշտպանական ծախսերը ունեն բնականոն աճ 2024-ի նկատմամբ։

26 Сентябрь 2025 - 12:45 AMT
В беседе с журналистами в парламенте замминистра обороны Армении Армен Саргсян подчеркнул, что сокращение оборонных расходов не повлияет на начатые преобразования.
«Что касается так называемого “сокращения” бюджета, премьер-министр уже подробно объяснил это с парламентской трибуны. Самое главное — ни одна из запущенных реформ не будет остановлена, все они будут доведены до конца», — сказал он, передает CivilNet.
Согласно проекту госбюджета Армении на 2026 год, на оборону планируется выделить 560 млрд драмов, что на 100 млрд меньше по сравнению с 660,9 млрд драмов, предусмотренными в 2025 году.
10 сентября, в ходе правительственного часа в парламенте, премьер-министр Никол Пашинян пояснил, что резкий рост оборонных расходов в 2025 году был обусловлен срочными потребностями. Часть средств пошла на досрочное погашение обязательств, включая оборонные кредиты, которые Армения должна была выплачивать в 2030–2035 годах. Это решение, по его словам, позволит снизить будущую долговую нагрузку.
Пашинян отметил, что в рамках среднесрочной программы оборонные расходы 2026 года демонстрируют естественный рост по сравнению с 2024 годом.