Մերձավանում Փարաքարի ընդդիմադիր համայնքապետ 41-ամյա Վալոդյա Գրիգորյանի սպանության գործով ձերբակալված անձ կա։ Այդ մասին 24news-ի հետ զրույցում հայտնել է քրեական ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Վարդանյանը։
«Կա ձերբակալված անձ։ Բազմաթիվ օպերատիվ հետախուզական, քննչական միջոցառումներ ենք իրականացրել։ Դեպքը կապված է միջանձնային հարաբերությունների հետ և փետրվարյան դեպքերի շարունակությունն է», – նշել է Վարդանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա ընդգծել է նաև, որ կատարվածը որևէ քաղաքական դրդապատճառ չունի։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները հաղորդել են, որ իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել Նարեկ Օհանյանի տանը։ Դա երևում է նաև լրագրող Լիա Սարգյանի ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերից։
Նարեկ Օհանյանը հանդիսանում է Մերձավանի նախկին համայնքապետ, ՔՊ-ական Մհեր Ախտոյանի հորաքրոջ որդին և այս տարվա փետրվարին սպանված Գրիգոր Օհանյանի եղբայրը։
Սեպտեմբերի 23-ի ուշ երեկոյան Մերձավան գյուղում, Փարաքարի համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի նորակառույց առանձնատան ետնամասում, դիմակավորված և ձեռնոցներով անձը մոտեցել է երեք անձանց, կրակահերթ արձակել և դիմել փախուստի։
Այդ միջադեպի արդյունքում սպանվել են Վալոդյա Գրիգորյանը և ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության օպերլիազոր Կարեն Աբրահամյանը, որը դեպքի պահին ծառայողական պարտականություն չի կատարել։ Տեղում վիրավորում է ստացել նաև քաղաքացի Արծրուն Գալստյանը։

26 Сентябрь 2025 - 14:15 AMT
По делу об убийстве оппозиционного мэра Паракара Володи Григоряна в селе Мердзаван задержан подозреваемый.
Заместитель начальника уголовной полиции Армении Вардан Варданян в беседе с 24news сообщил, что проведены многочисленные оперативно-розыскные и следственные мероприятия. По его словам, происшествие связано с межличностными отношениями и является продолжением событий февраля, передает Sputnik Армения.
Варданян подчеркнул, что случившееся не имеет политических мотивов.
Ранее СМИ сообщили, что правоохранители провели обыск в доме Нарека Оганяна — бывшего главы Мердзавана, двоюродного брата члена «Гражданского договора» Мгера Ахтояна и брата Григора Оганяна, убитого в феврале этого года.
Поздно вечером 23 сентября в Мердзаване у новопостроенного дома Володи Григоряна неизвестный в маске и перчатках открыл огонь по трём людям. В результате были убиты сам мэр и оперуполномоченный главного управления уголовного розыска Карен Абрамян, который в тот момент не находился на службе. Гражданин Арцрун Галстян получил ранение.