ՄԱԿ-ի ԳՎ 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Մեծ քսանյակի նախարարական հանդիպմանը։ Իր ելույթում նա հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունն արդեն հաստատվել է։
Նա նշել է, որ կայուն զարգացումը հնարավոր չէ առանց խաղաղության:
«Անցյալ տարի հենց այս նույն դահլիճում իմ ելույթում ես ընդգծեցի Հայաստանի անսասան հանձնառությունը՝ նպաստելու մեր տարածաշրջանում խաղաղությանը։ Այսօր՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հաջող հանդիպումից և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման միջոցով ձեռք բերված պատմական հանգրվանից հետո, ես հայտարարում եմ, որ խաղաղությունն այժմ հաստատված է։
Անցյալ տարի ես նաև նշել էի, որ մեր խաղաղության օրակարգի շրջանակներում Հայաստանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որն ուղղված է Հայաստանի, նրա հարևան երկրների, ինչպես նաև շատ ավելի լայն աշխարհագրությամբ փոխկապվածության զարգացմանը: Այս տարի, ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից Համատեղ հռչակագրի ստորագրմամբ, մենք համաձայնության ենք եկել հիմնարար սկզբունքների շուրջ՝ պետությունների ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն, սահմանների անձեռնմխելիություն և իրավազորություն, և այժմ աշխատում ենք այդ սկզբունքների ներքո գործարկվելիք տեխնիկական լուծումների շուրջ:
Մենք վստահ ենք, որ տրանսպորտային հաղորդակցությունների լիարժեք բացումը և տարածաշրջանի տարանցիկ ու առևտրային ներուժի իրացումը շրջադարձային կլինի: «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրականացումը՝ ներառյալ դրա անբաժանելի մաս կազմող TRIPP փոխկապակցվածության ծրագիրը, կստեղծի տնտեսական աճի, երկխոսության և ժողովուրդների միջև շփումների նոր հնարավորություններ՝ այդպիսով նպաստելով ավելի լայն կայունությանն ու բարգավաճմանը: Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում գործընկեր երկրներին, որոնք արդեն ողջունել են այս նախաձեռնությունը, և հույս ենք դնում բոլոր միջազգային գործընկերների՝ ներառյալ G20-ի աջակցության վրա՝ այս տեսլականն առաջ մղելու գործում»,–ասել է Միրզոյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը վերահաստատում է իր հավատարմությունը նորացված բազմակողմ համակարգին, որի առանցքում ՄԱԿ-ն է՝ ունակ ապահովելու խաղաղության, զարգացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության փոխլրացնող հիմնասյուները»։

Speaking at the session held during the 80th UN General Assembly, Armenian FM Ararat Mirzoyan stressed that sustainable development is impossible without peace. He recalled that in the same hall last year he emphasized Armenia’s commitment to regional peace.
“After the successful trilateral meeting on August 8 in Washington and the initialing of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, I declare that peace is now established,” he said.
Mirzoyan highlighted Armenia’s Crossroads of Peace initiative, designed to enhance regional and wider connectivity. He noted that the recently signed joint declaration by the U.S., Armenia, and Azerbaijan reaffirmed fundamental principles of sovereignty, territorial integrity, inviolability of borders, and jurisdiction. Work now continues on technical solutions under these principles.
He underlined that full opening of transport links and realization of transit and trade potential would be transformative. Implementation of the Crossroads of Peace, including the TRIPP connectivity program, would foster economic growth, dialogue, and new opportunities for people-to-people contact, contributing to stability and prosperity.
Mirzoyan thanked partner countries that have welcomed the initiative and expressed hope for G20 support in advancing this vision. He also reaffirmed Armenia’s commitment to a renewed multilateral system centered on the UN, capable of securing peace, development, and human rights.
On August 8, Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration at the White House. On the same occasion, Armenian FM Mirzoyan and Azerbaijani FM Jeyhun Bayramov initialed the peace and interstate relations treaty.