ՄԱԿ-ի ԳՎ 80-րդ նստաշրջանի շրջանակում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Մեծ քսանյակի նախարարական հանդիպմանը։ Իր ելույթում նա հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունն արդեն հաստատվել է։
Նա նշել է, որ կայուն զարգացումը հնարավոր չէ առանց խաղաղության:
«Անցյալ տարի հենց այս նույն դահլիճում իմ ելույթում ես ընդգծեցի Հայաստանի անսասան հանձնառությունը՝ նպաստելու մեր տարածաշրջանում խաղաղությանը։ Այսօր՝ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հաջող հանդիպումից և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման միջոցով ձեռք բերված պատմական հանգրվանից հետո, ես հայտարարում եմ, որ խաղաղությունն այժմ հաստատված է։
Անցյալ տարի ես նաև նշել էի, որ մեր խաղաղության օրակարգի շրջանակներում Հայաստանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որն ուղղված է Հայաստանի, նրա հարևան երկրների, ինչպես նաև շատ ավելի լայն աշխարհագրությամբ փոխկապվածության զարգացմանը: Այս տարի, ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից Համատեղ հռչակագրի ստորագրմամբ, մենք համաձայնության ենք եկել հիմնարար սկզբունքների շուրջ՝ պետությունների ինքնիշխանություն, տարածքային ամբողջականություն, սահմանների անձեռնմխելիություն և իրավազորություն, և այժմ աշխատում ենք այդ սկզբունքների ներքո գործարկվելիք տեխնիկական լուծումների շուրջ:
Մենք վստահ ենք, որ տրանսպորտային հաղորդակցությունների լիարժեք բացումը և տարածաշրջանի տարանցիկ ու առևտրային ներուժի իրացումը շրջադարձային կլինի: «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրականացումը՝ ներառյալ դրա անբաժանելի մաս կազմող TRIPP փոխկապակցվածության ծրագիրը, կստեղծի տնտեսական աճի, երկխոսության և ժողովուրդների միջև շփումների նոր հնարավորություններ՝ այդպիսով նպաստելով ավելի լայն կայունությանն ու բարգավաճմանը: Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում գործընկեր երկրներին, որոնք արդեն ողջունել են այս նախաձեռնությունը, և հույս ենք դնում բոլոր միջազգային գործընկերների՝ ներառյալ G20-ի աջակցության վրա՝ այս տեսլականն առաջ մղելու գործում»,–ասել է Միրզոյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը վերահաստատում է իր հավատարմությունը նորացված բազմակողմ համակարգին, որի առանցքում ՄԱԿ-ն է՝ ունակ ապահովելու խաղաղության, զարգացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության փոխլրացնող հիմնասյուները»։

На министерской встрече G20 в рамках 80-й сессии Генассамблеи ООН глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил, что мир с Азербайджаном уже установлен.
Он отметил, что устойчивое развитие невозможно без мира. Мирзоян напомнил, что ровно год назад в той же зале говорил о приверженности Армении делу установления мира в регионе.
«После успешной трёхсторонней встречи 8 августа в Вашингтоне и парафирования мирного договора между Арменией и Азербайджаном я заявляю, что мир уже установлен», — сказал министр.
Он подчеркнул важность инициативы «Перекресток мира», направленной на развитие связей Армении, её соседей и региона. Мирзоян отметил, что совместная декларация США, Армении и Азербайджана закрепила ключевые принципы — суверенитет, территориальную целостность, неприкосновенность границ и юрисдикцию. В настоящее время ведётся работа над техническими решениями, основанными на этих принципах.
По его словам, полное открытие транспортных коммуникаций и реализация транзитного и торгового потенциала станут переломным моментом. Внедрение инициативы «Перекресток мира», включая программу связности TRIPP, создаст новые возможности для экономического роста, диалога и контактов между народами, тем самым укрепляя стабильность и процветание.
Мирзоян поблагодарил страны-партнёры, которые уже приветствовали инициативу, и выразил надежду на поддержку G20. Он подтвердил приверженность Армении обновленной многосторонней системе во главе с ООН, обеспечивающей мир, развитие и защиту прав человека.
8 августа в Белом доме премьер-министр Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию. В тот же день министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов парафировали договор о мире и межгосударственных отношениях.