44-օրյա պատերազմի 5-րդ տարելիցն է։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի նախահարձակ ռազմական գործողություններ սանձազերծեց Թուրքիայի աջակցությամբ և լայնածավալ ագրեսիա սկսեց շփման գծի գրեթե բոլոր ուղղություններով օդուժի, հրետանու, անօդաչուների կիրառմամբ՝ հրթիռակոծելով նաև խաղաղ բնակավայրերը։
Երկու կողմը հազարավոր զոհեր և վիրավորներ ունեցան: Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ 44-օրյա պատերազմում հայկական կողմը տվել է 3830 զոհ։
Ադրբեջանին հաջողվեց գրավել Արցախի Հադրութի շրջանը, Շուշին, Ղարաբաղին հարակից՝ հայկական վերահսկողության տակ գտնվող հարավային շրջանները:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հրադադար հաստատվեց Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ստորագրությամբ, որով Ադրբեջանին անցան Քարվաճառի շրջանը, Ակնայի շրջանը, Լաչինի շրջանը՝ բացառությամբ Լաչինի միջանցքի, Հադրութի շրջանի մի քանի շրջաններ, Ասկերանի և Մարտակերտի շրջանի որոշ գյուղեր։ Ռուս խաղաղապահներ տեղակայվեցին Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծի, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի երկայնքով:
44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված ստատուս քվոն պահպանվեց մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ը, երբ Ադրբեջանը նոր հարձակում գործեց ավելի քան 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի վրա։ Արցախն ամբողջությամբ հայաթափվեց, իսկ տարածքն ամբողջությամբ անցավ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
5 տարի անց էլ հայկական կողմը դեռ գերիներ ունի Բաքվի բանտերում, որոնց 2023–ին միացան նաև Արցախի հայաթափման արդյունքում գերեվարված ԱՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչները։

Five years after the 44-day war, Armenian prisoners are still being held in Azerbaijani prisons. On September 27, 2020, Azerbaijan launched a large-scale military offensive with Turkey’s support, attacking across almost the entire line of contact. The operation included airstrikes, artillery, and drones, with residential areas also targeted by missile fire.
Both sides suffered thousands of casualties. According to official Armenian data, the country lost 3,830 soldiers during the 44-day war.
Azerbaijan managed to seize Hadrut, Shushi, and southern regions of Nagorno-Karabakh previously under Armenian control.
A trilateral ceasefire agreement was signed on November 9 by the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan. As a result, Azerbaijan gained control over the regions of Karvachar, Aghdam, and Lachin (excluding the Lachin corridor), as well as parts of Hadrut, and some villages in the Askeran and Martakert regions. Russian peacekeepers were deployed along the contact line and the Lachin corridor.
This status quo remained until September 19, 2023, when Azerbaijan launched a new attack on Nagorno-Karabakh, which had been under blockade for more than nine months. The entire region was depopulated of Armenians and fell under full Azerbaijani control.
Five years on, Armenian captives are still held in Baku’s prisons. In 2023, former political and military leaders of the Nagorno-Karabakh Republic were detained, following the region’s depopulation.