Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գործողությունների արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթները գտնվում են նախաքննության փուլում։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Նմանատիպ արձագանք ՔԿ-ից ստացվել է նաև ընթացիկ տարվա գարնանը։
Քրեական վարույթը հարուցվել է ՀՀ Քննչական կոմիտեի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին՝ ադրբեջանական լայնամասշտաբ հարձակման հաջորդ օրը։
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ, վկայակոչելով բնապահպանական պատճառներ, փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոմայրուղին, որը Արցախը կապում էր Հայաստանի հետ։ Նրանք հեռացել են ապրիլի 28-ին, մինչդեռ դեռ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ այն ամբողջությամբ վերցնելով իր վերահսկողության տակ։ Արցախը զրկված էև նաև Հայաստանից ստացվող գազի ու էլեկտրաէներգիայի մատակարարումից։ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը ձեռնարկել է լայնածավալ ռազմական հարձակում Արցախի դեմ։
Արցախի Պաշտպանության նախարարության փոխանցմամբ՝ «ժամը 13։00-ի սահմաններում ադրբեջանական զինուժը շփման գծի ողջ երկայնքով խախտել է հրադադարը` հասցնելով հրթիռահրետանային հարվածներ»։ Արցախի բնակչությունը սկսել է զանգվածային տեղափոխություն դեպի Հայաստանի Հանրապետություն։ Մի քանի օրում Արցախը գրեթե ամբողջությամբ հայաթափվել է։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության հրապարակած տվյալներով՝ բռնի կերպով տեղահանվել է 115,365 մարդ։

Criminal proceedings initiated over actions by Azerbaijan’s political and military leadership in Nagorno-Karabakh remain in the preliminary investigation phase, Armenia’s Investigative Committee confirmed, according to Sputnik Armenia.
A similar update from the committee was issued earlier this spring.
The investigation was launched on September 20, 2023, the day after Azerbaijan’s large-scale military offensive against Artsakh.
On December 12, 2022, Azerbaijani individuals in civilian clothing blocked the Stepanakert–Goris highway, citing environmental concerns. This road served as Artsakh’s primary link to Armenia. Though the blockade ended on April 28, Azerbaijan had already established a checkpoint in the Lachin Corridor on April 23, placing it under full Azerbaijani control. During this period, Artsakh was also cut off from Armenian gas and electricity supplies.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a new, extensive military assault on Nagorno-Karabakh.
According to Artsakh’s Ministry of Defense, “At around 13:00, Azerbaijani forces violated the ceasefire along the entire line of contact, launching rocket and artillery strikes.” This triggered mass displacement of the region’s population to Armenia. Within days, nearly the entire Armenian population had left Artsakh.