Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գործողությունների արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղում իրականացնելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթները գտնվում են նախաքննության փուլում։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Նմանատիպ արձագանք ՔԿ-ից ստացվել է նաև ընթացիկ տարվա գարնանը։
Քրեական վարույթը հարուցվել է ՀՀ Քննչական կոմիտեի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին՝ ադրբեջանական լայնամասշտաբ հարձակման հաջորդ օրը։
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ, վկայակոչելով բնապահպանական պատճառներ, փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոմայրուղին, որը Արցախը կապում էր Հայաստանի հետ։ Նրանք հեռացել են ապրիլի 28-ին, մինչդեռ դեռ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանը անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ այն ամբողջությամբ վերցնելով իր վերահսկողության տակ։ Արցախը զրկված էև նաև Հայաստանից ստացվող գազի ու էլեկտրաէներգիայի մատակարարումից։ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը ձեռնարկել է լայնածավալ ռազմական հարձակում Արցախի դեմ։
Արցախի Պաշտպանության նախարարության փոխանցմամբ՝ «ժամը 13։00-ի սահմաններում ադրբեջանական զինուժը շփման գծի ողջ երկայնքով խախտել է հրադադարը` հասցնելով հրթիռահրետանային հարվածներ»։ Արցախի բնակչությունը սկսել է զանգվածային տեղափոխություն դեպի Հայաստանի Հանրապետություն։ Մի քանի օրում Արցախը գրեթե ամբողջությամբ հայաթափվել է։
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության հրապարակած տվյալներով՝ բռնի կերպով տեղահանվել է 115,365 մարդ։

Уголовные производства, возбужденные по факту действий азербайджанского военно-политического руководства в Нагорном Карабахе, всё ещё находятся на стадии предварительного следствия, сообщили в Следственном комитете Армении, передаёт «Sputnik Армения».
Аналогичная информация от СК поступала и весной текущего года.
Уголовное дело было возбуждено 20 сентября 2023 года, на следующий день после начала широкомасштабного наступления Азербайджана на Арцах.
12 декабря 2022 года группа азербайджанцев в гражданской одежде заблокировала автодорогу Степанакерт–Горис, объяснив это «экологическими» причинами. Эта трасса являлась единственной связью Арцаха с Арменией. Хотя блокада была снята 28 апреля, ещё 23 апреля Азербайджан установил пропускной пункт в Лачинском коридоре, полностью взяв его под свой контроль. В тот же период Арцах был также отключен от поставок газа и электроэнергии из Армении.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал новое масштабное военное наступление на Нагорный Карабах.
По данным Министерства обороны Арцаха, «в районе 13:00 азербайджанские вооружённые силы нарушили режим прекращения огня по всей линии соприкосновения и нанесли ракетно-артиллерийские удары». Вслед за этим началось массовое бегство населения в Армению. За считанные дни регион практически полностью обезлюдел.
По данным Службы миграции и гражданства Министерства внутренних дел Армении, насильственно были перемещены 115 365 человек.