Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Նյու Յորքում անցկացված հանդիպման շրջանակում հանդիպել է Եվրոպական միության շրջակա միջավայրի, ջրային ռեսուրսների, կայունության և մրցունակ վերամշակման տնտեսության հարցերով հանձնակատար Ջեսիկա Ռոսվալին։
Քննարկման առանցքում եղել են առաջիկա COP17 համաժողովի կազմակերպմանն առնչվող հարցերը և փոխգործակցության հնարավոր ուղղությունները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է կողմերի համաժողովների համադրման կարևորությունը՝ անդրադառնալով նախորդ COP-երի փորձին և տարբեր միջազգային տարբեր կառույցների ներգրավմամբ ձևավորվող սիներգիաներին։
Նախարարն առանձնահատուկ շեշտադրել էճիշտ մոտեցումների և արդյունավետ մեթոդաբանությունների կիրառման անհրաժեշտությունը՝ նպատակային և շոշափելի արդյունքների հասնելու համար։
Քննարկվել են նաև COP17-ի կազմակերպչական գործընթացը, սպասվող աշխատանքները և նախապատրաստական քայլերը՝ արդյունավետ և համակարգված ընթացք ապահովելու նպատակով։
Կարևորվել են շահակիցների հետ շարունակական կապի պահպանումը և համատեղ իրազեկման արշավների իրականացումը, ինչը մեծապես կնպաստի հանրային ներգրավվածության և տեղեկացվածության բարձրացմանը։
Նախարարը վերահաստատել է ՀՀ հանձնառությունը՝ սերտ համագործակցությամբ շարունակել աշխատանքը կայունության ապահովման, բնապահպանական քաղաքականությունների արդյունավետ իրագործման և կլիմայական մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ։
ՄԱԿ-ի «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել 2026 թվականի հոկտեմբերի 18-30-ը։

Armenia’s Minister of Environment, Hambardzum Matevosyan, met with European Union Commissioner for Environment, Water, Oceans and Fisheries, Jessica Roswall, during a series of meetings in New York.
The discussion focused on preparations for the upcoming 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, scheduled to be held in Armenia in October 2026, and explored potential avenues for cooperation.
The two sides emphasized the importance of coordinating conferences and aligning efforts with past COP experiences, as well as fostering synergy through engagement with various international institutions.
Minister Matevosyan stressed the importance of applying effective methodologies and accurate approaches to achieve targeted and tangible outcomes.
They also reviewed the organizational process for COP17, upcoming tasks, and preparatory steps needed to ensure a streamlined and effective event.
Both parties highlighted the need to maintain continuous stakeholder engagement and implement joint awareness campaigns, which would significantly enhance public involvement and understanding.
The Minister reaffirmed Armenia’s commitment to continued close cooperation in promoting sustainability, implementing effective environmental policies, and tackling climate challenges.
The 17th session of the Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity is scheduled to take place in Armenia from October 18 to 30, 2026.