ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ։ Այդ մասին նա ասել է 44-օրյա պատերազմի հինգերորդ տարելիցի առթիվ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն կատարած այցի ժամանակ։
«Հակամարտությունը չի ավարտվել, և այս ցեղասպանության համար Ադրբեջանը միջազգային հարթակներում պետք է պատասխանատվություն կրի»,–հայտարարել է Օհանյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ներկայիս իշխանություններին, Օհանյանը վստահեցրել է, որ հենց նրանք են պատասխանատու տեղի ունեցածի համար։ Նախկին նախարարը կարծում է, որ իշխանությունները չեն կարողացել արդյունավետ օգտագործել տարիների ընթացքում կուտակված բանակցային հնարավորությունները, ինչն էլ հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի կորստին։
Օհանյանը ընդգծել է, որ 2019 թվականին գործող կառավարությունը մերժել է առաջարկվող միջնորդական լուծումները և հանդես է եկել հայտարարություններով, որոնք, իր գնահատմամբ, նպաստել են 44-օրյա պատերազմի արագացմանը։
Օհանյանը հայտնել է, որ 5 տարի առաջ Ադրբեջանը չէր կարող հասնել այն արդյունքներին, եթե տարիների ընթացքում կուտակված բանակցային պոտենցիալը չմսխվեր, և բանակցությունները չդադարեցվեին, հայտնում է Panorama.am-ը։
«5 տարի առաջ Ադրբեջանը չէր կարող հասնել հաջողությունների, եթե տարիների ընթացքում բանակցային ողջ ներուժը չմսխվեր, բանակցությունները չդադարեցվեին»,–ասել է Օհանյանը։
Նա հավելել է, որ Արցախի սուբյեկտայնությունը պետք է պահպանվի։
«Ցավոք սրտի, Հայաստանի իշխանությունն Ադրբեջանի ղեկավարության հետ լուծարեցին Մինսկի խումբ՝ ևս մեկ անգամ ապացուցելով, որ Արցախի էջը գոնե իրենց գործողությունների մեջ փակել են»,– ասել է Օհանյանը։
44-օրյա պատերազմի 5-րդ տարելիցն է։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի նախահարձակ ռազմական գործողություններ սանձազերծեց Թուրքիայի աջակցությամբ և լայնածավալ ագրեսիա սկսեց շփման գծի գրեթե բոլոր ուղղություններով օդուժի, հրետանու, անօդաչուների կիրառմամբ՝ հրթիռակոծելով նաև խաղաղ բնակավայրերը։
Երկու կողմը հազարավոր զոհեր և վիրավորներ ունեցան: Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ 44-օրյա պատերազմում հայկական կողմը տվել է 3830 զոհ։

27 Сентябрь 2025 - 07:56 AMT
Бывший министр обороны Армении и руководитель парламентской фракции «Армения» Сейран Оганян заявил, что вопрос Нагорного Карабаха остаётся нерешённым. Об этом он сообщил в ходе визита в военный пантеон «Ераблур» в день пятой годовщины 44-дневной войны, передаёт «Sputnik Армения».
«Конфликт не завершён, и за этот геноцид Азербайджан должен нести ответственность на международных площадках», — подчеркнул Оганян.
Он возложил ответственность за произошедшее на действующее руководство Армении, отметив, что власти не смогли эффективно использовать накопленный за годы переговорный потенциал, что и привело к утрате Карабаха.
Оганян отметил, что в 2019 году правительство отклонило предложения посредников и сделало заявления, которые, по его мнению, ускорили развязывание 44-дневной войны.
Как сообщает «Panorama.am», Оганян заявил: «Пять лет назад Азербайджан не смог бы добиться успеха, если бы накопленный за годы переговорный потенциал не был растерян, а сами переговоры — прекращены».
Он также подчеркнул необходимость сохранить субъектность Арцаха.
«К сожалению, власти Армении вместе с руководством Азербайджана ликвидировали Минскую группу, тем самым ещё раз доказав, что для них вопрос Арцаха закрыт — по крайней мере, в их действиях», — добавил Оганян.
27 сентября исполнилось пять лет с начала 44-дневной войны. В этот день в 2020 году Азербайджан при поддержке Турции начал масштабное наступление по всей линии соприкосновения с применением авиации, артиллерии и беспилотников, нанося удары также по мирным населённым пунктам. С обеих сторон были зафиксированы тысячи погибших и раненых. По официальным данным, Армения потеряла 3830 человек.